Takviyelerde dikkat edilmesi gereken kritik 6 ay kuralı! Önlem almakta fayda var

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yerini hiçbir şey tutmasa da uzmanlar günlük besin takviyesinin sağlık ve canlılık açısından gerekli olduğunu söylüyor. Ancak dolapta uzun süre bekletilen bu vitaminler gerçekten sağlığımız için iyi mi?

Multivitamin takviyelerinin raf ömrü farklılık gösteriyor ancak açılmamış multivitamin ürünlerinin son kullanma tarihinin geçmesi yaklaşık iki ila üç yılı bulabilir.

6 ay içinde tüketilmeli

Açıldıktan sonra altı ay içerisinde tüketilmesi idealdir. Emin olmak için her zaman ambalajın üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin. Takviyeler et veya süt gibi kötü olamaz, ancak ne kadar uzun süre ortalıkta dururlarsa size o kadar az fayda sağlarlar.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2017 tarihli bir araştırma, multivitaminlerin üretimden yaklaşık iki yıl sonra potansiyellerini koruduğunu buldu. Bu, aniden zararlı hale geldikleri anlamına gelmiyor, yalnızca zayıflıyorlar.

Etkileri azalıyor

Uzmanlara göre, son kullanma tarihi geçmiş multivitaminlerin alınmamalı çünkü etkileri azalıyor. Dolayısıyla sağlığa sağlayacağı varsayılan faydayı sağlayamayabilirler.

Güvenlik açısından, yiyecekler gibi çürümezler veya bozulmazlar, dolayısıyla genellikle zarar vermezler. Genel olarak son kullanma tarihi geçmiş multivitamin almanın bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Önlem almakta fayda var

Son kullanma tarihi geçmiş normal ilaçlar gibi davranın; tuvalete atmayın, çöpe atmayın. Son kullanma tarihi geçmiş multivitaminleri atarken önlem alın ve bunların çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde olduğundan emin olun.

İçindekileri ambalajdan çıkarın. Kimlik koruması açısından kişisel bilgilerin ambalajdan çıkarılması da en iyisidir.

Multivitaminleri kir, kullanılmış kahve telvesi veya kir gibi hoş olmayan maddelerle karıştırın.

Mevcut bir tıbbi atık torbası varsa, bunu multivitaminleri evdeki çöp kutusuna atmak için kullanın. Aksi takdirde tek kullanımlık herhangi bir plastik poşet kullanın ve kapatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx