Samsung’un kârı düştü ama korkulan olmadı!

Samsung, çip bölümündeki kayıpları durdurduktan sonra üç aylık kârında bir düşüş yaşadığını bildirdi ve küresel yarı iletken pazarının (çip pazarının) bir köşeyi dönmüş olabileceğini öne sürdü.

DÜŞÜŞ YAŞANDI AMA KORKULAN OLMADI

Samsung’un hisseleri Çarşamba günü yüzde 4,4’e kadar yükselerek bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı ve bazı yatırımcılar işletme gelirindeki yüzde 78’lik düşüşün korktuklarından daha iyi olduğunu söyledi.

Güney Kore’nin en büyük şirketi, küçük rakipleri SK Hynix ve Micron Technology ile birlikte sektördeki gerilemeyle mücadele ediyor. Aralarında kişisel bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerinin de bulunduğu başlıca müşteriler, cihazlara yönelik zayıf talep ve fazla çip envanteriyle başa çıkmak için siparişlerini azaltıyor.

Samsung’un ön sonuçlarına göre, Eylül ayına kadar olan üç aylık dönemde satışlardaki yüzde 13’lük düşüş nedeniyle Samsung’un işletme geliri yaklaşık 2,4 trilyon won’a (2,44 milyar S$) geriledi.

Analist tahminleriyle uyumlu olan rakamlar, bir önceki çeyrekteki yıllık bazda yüzde 95’lik rekor düşüşe kıyasla bir iyileşmeyi yansıtıyor.

CLSA Kore Araştırma Başkanı Sanjeev Rana, Samsung’un yarı iletken işinin “dibi hemen hemen geçtiğine” dair beklentilerin arttığını söyledi. “Ve dördüncü çeyrekte toparlanma devam ediyor.”

Haber, ABD’nin şirkete ve Hynix’e Çin’deki çip üretim faaliyetlerini sürdürmek ve genişletmek için ihtiyaç duydukları ekipmanı edinme muafiyeti tanımasından günler sonra geldi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx