Metin Milli’ye veda…

Bir süredir tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde 80 yaşında hayatını kaybeden Metin Milli’nin cenazesi İsmail Oğultürk Camisi’ne getirildi.

Milli’nin cenazesi, öğle namazı sonrası Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

TRT Ankara Radyosu emekli Türk sanat müziği sanatçısı ve ses yönetmeni Ahmet Melik, Metin Milli’nin çok iyi bir insan olduğunu söyledi. Melik, “Ben 54 sene Ankara Radyosu’nda çalıştım. Metin Milli ile uzun süre birlikte çalışma fırsatımız oldu. Çok iyi bir arkadaştı. Mekanı cennet olsun” dedi.

Kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu ise “Değerli bir sanatçıydı. Birlikte pek çok turne yaptık. Ankara’ya taşınmadan önce Bodrum’da da görüştük. Hastaymış ama hiç söylemedi. Allah’tan rahmet diliyorum, sevenlerinin başı sağ olsun” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu törene çelenk gönderdi.

SANAT HAYATINA 15 ALBÜM SIĞDIRDI

Mardin’de 1943’te doğan Metin Milli, Ankara Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. 900. Ordu Donatım Ana Depo Komutanlığı’nda iş hayatına başlayan Milli, sismik araştırma ve sondaj faaliyeti yapan uluslararası firmaların temsilciliğinde bulundu.

Milli, müziğe 1978’de Ankara Radyosu’nda başladı, ilk profesyonel stüdyo kaydını ise 1977’de yaptı. Müziğini “popüler Türk sanat müziği” olarak tanımlayan Milli, 15 albüme imza attı, 4 altın plak ve kaset ödülü kazandı.

Metin Milli, “Seviyorum İşte” ve “Çiçekler Yasta” parçalarıyla sevildi, “Merhaba” adlı albümüyle önemli bir başarı elde etti.

Evli ve bir çocuk babası olan Milli’nin hayat hikayesini anlattığı “Hikayem” isimli kitabı da bulunuyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir