Genç yaşlarda da alarm veriyor! Diz sağlığını korumanın 5 etkili yolu

YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Genç yaşlardan itibaren alınacak basit ama etkili önlemlerle diz eklemindeki kıkırdakların güçlendirebileceğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mirza Zafer Dağtaş, “Ülkemizde çok sık karşılaşılan ve gittikçe yaygınlaşan diz ağrıları kişinin günlük yaşam aktivitelerini son derece olumsuz etkilerken, zamanla sosyal hayattan kopmasına ve yalnızlaşmasına da neden olabiliyor. Ağrı ve şişlik nedeniyle günlük yaşam kalitemizin düşmesini engelleyebiliriz” dedi.

AĞRILAR DİZ İÇİ YAPILARDAN KAYNAKLANIYOR

“Dizlerimizde menisküs dediğimiz dizin hareketini kolaylaştıran yapılar ile dizin gücünü sağlayan bağlar yer alır” diyen Doç. Dr. Mirza Zafer Dağtaş,Diz eklemini oluşturan uyluk ve kaval kemiği ve asıl ağrıların kaynağı olan kıkırdak yapı da bu kemiklerin tüm yüzeylerini kaplar. Diz ağrıları diz içi yapılardan kaynaklanır. Bu yapılardaki tüm yıpranmalar bize diz ağrısı olarak geri döner” diye konuştu.

AMAÇ KIKIRDAK YAPIYA DESTEK OLMAK

Vücudumuzun zedelenen diz yapılarının birçoğunu kendisinin tamir edebilme özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Mirza Zafer Dağtaş, “Zedelenmiş menisküs, esnemiş diz bağları hatta kemikteki çatlak ve kırıklar tamamen iyileşme potansiyeline sahip. Kıkırdak yapının kendini tamir yeteneği ise çok düşük. Modern tıp da bu kıkırdak yapıyı yeniden sağlamlaştırmak üzerine kafa yoruyor. Kıkırdak yapımına destek olan ilaçların, diz içi iğnelerin ve kök hücre çalışmalarının temel amacı insan vücudunun düzeltme kapasitesi sınırlı olan bozulmuş kıkırdak yapısına destek olmak” bilgilerini paylaştı.

TEK SEFERDE BAŞARI ELDE ETMEK ZOR

Kıkırdak kaynaklı ağrıların tedavisinin zorlu ve sabır gerektiren bir süreç olduğunu, kesin ve tek seferde büyük bir başarı elde etmenin neredeyse imkânsız olduğunu aktaran Doç. Dr. Mirza Zafer Dağtaş, “İşte bu süreçte ‘mutsuz diz’ kavramı karşımıza çıkıyor. Diz ağrısı olanlar hekime başvurarak kolaylıkla tanı alıp tedaviye ulaşırlar. Fakat kıkırdak hastalığının zorlu ve başarı oranı düşük sürecinde mutsuz olurlar. Mutsuz, ağrılı dize sahip bireyin sosyal hayatı da etkilenir” diyerek bu durumun kilo almaya neden olabileceğini dile getirdi.

AMELİYAT ZAMANLAMASI ÖNEMLİ

Diz ameliyatlarını zamanında planlamanın çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Mirza Zafer Dağtaş, tüm tedavi seçeneklerinin hasta ile birlikte karar verilerek basamak basamak uygulanması gerektiğini, çoğu zaman son çare olarak görülen diz ameliyatlarının ise zamanında planlanmasının önemli olduğunu söyledi.

DİZ SAĞLIĞINI KORUMANIN 5 ETKİLİ YOLU

1- Dengeli beslenin, ideal kilonuzda olun.

2- Yokuş ve inişlerden kaçının.

3- Haftada 3 kez 40 dakika düz yürüyüşler yapın.

4- Dizlerinizi uzun süre bükülü tutan faaliyetlerden kaçının.

5- Ağrılı dizinizi zorlayıp üstüne gitmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir