Dünya nefesini tuttu, kara harekatının ne zaman başlayacağını tartışıyor! New York Times: Hafta sonu başlayacaktı ama…

ABD merkezli New York Times’a konuşan kaynaklara göre bu hafta sonu bölgede havanın bulutlu olması nedeniyle İsrailli pilotlar ve dron operatörleri, kara harekatını yapan askerlere havadan savunma sağlamakta zorlanabilirdi. Bu sebeple İsrail, planladığının aksine saldırıyı bugün başlatmamaya karar verdi.

2006’DAN SONRAKİ EN BÜYÜK KARA HAREKATI

İsrail, Gazze sınırına ciddi bir asker yığınağı yaparken, dünya kara harekatının ne zaman başlayacağını tartışmaya devam ediyor. Ordu, Gazze’deki ana amaçlarının Hamas’ın üst düzey siyasi ve askeri hiyerarşisini “yok etmek” olduğunu söyledi. Gazze’ye yapılacak harekatın, İsrail’in 2006’da Lübnan’ı işgal etmesinden bu yana gerçekleştirdiği en büyük kara harekatı olması bekleniyor.

AYLARCA SÜREBİLİR

Üst üst düzey İsrailli askeri yetkiliye göre ilgili brifinglerde İsrail’in bu harekatta toprak almaya çalışıp en azından bir süre elinde tutacağı belirtildi.

Öte yandan savaşın Hamas’ın iyi tanıdığı şehirlik bir bölgede yapılacak olması, İsrail’in işgal girişiminin aylarca sürebileceği anlamına geliyor. İsrail, daha önce kara harekatından dar sokaklarda çatışmanın zorluğu ve sivil nüfus yoğunluğu nedeniyle kaçınıyordu.

İsrailli yetkilileri Hamas’ın tutsakları öldürebileceği, Filistinli olmayan sivilleri canlı kalkan olarak kullanabileceği ve bubi tuzakları kurmuş olabileceği konusunda uyardı.

SINIRDA HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

İsrail ordusu henüz Gazze’yi işgal edeceğine dair bir açıklama yapmadı, ama gözlem ekipleri cuma günü kısa süreliğine sınırı geçti ve İsrail askeri sınırda hazırlıklarını sürdürüyor.

New York Times, Hamas üyelerinin da Gazze’nin altından geçen yüzlerce kilometrelik tünellerde beklediğinin düşünüldüğünü aktardı. Hamas’ın İsrail’in ilerlemesini önlemek için bu tünelleri üzerinde askerler varken patlatmayı planladığı düşülüyor.

Hamas’ın üyelerinin ayrıca tünellerden aniden İsrailli askerlerin arkasına çıkabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx