Bursa’da gelinin kardeşinin öldüğü cinayet olayında telefon silah sayıldı

DHA

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde geçen yıl ağustos ayında sokak karşılaşan grubun kavgasın dehşet anlar yaşandı.

24 yaşındaki H.S. isimli genç kız, yanına nişanlısı 27 yaşındaki Sait Tikan ve kardeşi Yasin Sakarya’yı alarak, gece markete giderken, yolda eski erkek arkadaşı Adem Oktan ile karşılaştı.

Arkadaşının kullandığı motosikletten inen Adem Oktan, genç kızın nişanlısı Sait Tikan’a, ‘Seninle özel olarak konuşmam gerekiyor’ dedi.

Sait Tikan’ın bu teklifi kabul etmemesi üzerine taraflar arasında çıkan tartışma bir anda küfürleşme ve kavgaya dönüştü.

Adem Oktan, belinden çıkardığı, bıçakların keskinliğini artırmakta kullanılan masat ile Tikan’a vurdu.

Genç çocuk yaralandı

Yaşanan arbede sırasında Sait Tikan, Adem Oktan ve H.S. yaralandı.

Çevredekilerin araya girmesiyle kavga sonlanırken, aldığı darbeler sonucu kaşı patlayan Sait Tikan, nişanlısı tarafından hastaneye götürüldü.

Nişanlı kızın kardeşi hayatını kaybetti

Taraflar arasında çıkan tartışma arbedeye dönüşünce, Oktan’ın kardeşi, Muhammet Can Oktan’ın, masanın üzerinden alıp rastgele salladığı cep telefonu, Yasin Sakarya’nın başına isabet etti.

Güvenlik kamerasına da yansıyan kavgada yaralanıp Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alınan 22 yaşındaki Yasin Sakarya, 3 gün sonra yaşamını yitirdi.

Cinayetle sonuçlanan kavganın ardından Muhammet Can Oktan, Mustafa Oktan, Adem Oktan, İsmail Oktan, Fatih Sakarya ve Sait Tikan gözaltına alındı.

Adem Oktan ile kardeşleri Mustafa Oktan ve Muhammet Can Oktan, çıkartıldıkları nöbetçi mahkemece ‘kasten öldürmek’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Yumruğum denk gelmiş”

Savcılık soruşturmasının ardından, haklarında 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Kasten öldürme’ ve ‘Yaralama’

Masanın üzerinden aldığı cep telefonu ile başına vurduğu Yasin Sakarya’nın ölümüne neden olmakla suçlanan Muhammet Can Oktan savunmasında, şu ifadelere yer verildi:

Olay günü Mustafa Ağabeyimin cep telefonu tezgahın üzerindeydi. Babamı aramak için telefonu aldım. Dışarıdan, ‘Saldırın’ diye ses duydum. Bağıran kişinin yanında, aralarında Fatih Sakarya’nın da olduğu 8-9 kişi vardı.

Elimdeki telefon ile dışarı çıktım. Bu sırada tanımadığım bir kişi bana yumruk atıp boynumu sıktı. Kendimi savunmak için ben de gözüm kapalı halde rastgele yumruk savurdum.

Kendimi savunurken elimdeki cep telefonunun birine isabet ettiğini fark ettim. İstemeyerek Yasin isimli şahsa yumruğum denk gelmiş. O sırada zaten telefonum da yere düşmüştü.

“Cep telefonu ile kişinin öldüğü duyulmamıştır”

Davanın karar duruşmasında söz alan Muhammet Can Oktan’ın avukatı Hakan Gündoğdu, ‘Kasten öldürmek’ suçlamasını kabul etmediklerini belirterek, şunları söyledi:

Hakim Bey, cep telefonu ile kim kimi öldürebilir? Cep telefonu ile ancak birilerine mesaj atıp, tehdit edebilirsiniz. Cep telefonu ile kişinin öldüğü duyulmamıştır. Müvekkilim kasten öldürmemiştir. Müvekkilin suçu ‘Bilinçli taksirle adam öldürmek’ veya en kötü şartlarda ölüme sebebiyet veren ‘Kasten yaralama’ olabilir.

25 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, cep telefonunu silah sayarak Yasin Sakarya’nın ölümüne neden olan Muhammet Can Oktan ile kavgaya karışan ağabeyi Mustafa Oktan’a, ‘Kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Hafifletici nedenleri ve sanıkların duruşmadaki iyi hallerini dikkate alan mahkeme, bu cezayı 25’er yıla indirdi.

4 kişiye para cezası

Adem Oktan’ın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, Oktan’ın da aralarında olduğu 4 sanığa ‘yaralama’ suçundan adli para cezası verdi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx