Yozgat Havalimanı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete açılacak

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde üretimi süren havalimanının altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı.

Uluslararası standartlara sahip havalimanı, Yozgat merkez ve ilçelerinin yanı sıra etraf vilayetlere de hizmet sunacak.

Üstyapı ihalesi gerçekleştirilen ve müteahhit firma ile kontratı imzalanan havalimanının 2023’te hizmete açılması planlanıyor.

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Havalimanı altyapı inşaatının yüzde 90 düzeyinde olduğunu, pistte asfalt çalışmalarına başlandığını söyledi.

Altyapı çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanacağını tabir eden Başer, “2 bin 600 metre uzunluğunda bir pist var. Asfalt çalışmaları birkaç ay içerisinde bitmiş olacak” dedi.

“2023 YILININ İKİNCİ ÇEYREĞİNDE BÖLGE BEŞERİNİN HİZMETİNE SUNULACAK”

Başer, üstyapı hizmetlerinin 16 Haziran’da ihalesinin yapıldığını, mukavelesinin imzalandığını belirterek, yakın vakitte burada da çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Havalimanı 2023 yılının ikinci çeyreğinde Yozgat ve bölge beşerinin hizmetine sunulacak. Yozgat Havalimanı’ndan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Tokat, Çorum hatta Amasya’yı da kapsayacak formda bölge insanı istifade edebilecek. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli olacak” sözlerini kullanan Başer, çalışmaları yürüten firma yetkililerine teşekkür etti.

YÜKSEK SÜRATLİ TREN İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yüksek süratli tren (YHT) çalışmalarının da ağır biçimde devam ettiğini anlatan Başer, şunları söyledi:

“Elmadağ’daki teknik sebeplerden ötürü gecikmiş olan süratli tren yolumuz da bu sene sonuna hakikat yahut 2023’ün birinci çeyreğinde havalimanıyla eş vakitli hizmete açılacak. İnanıyorum ki 2023’te dünyada, Türkiye yatırımcı için nasıl inançlı bir liman olacaksa 2023 yılından itibaren Yozgat da hava yolu, süratli treni ve bölünmüş yollarıyla yatırımcının cazibe noktalarından biri olacak. Bu hizmetlerin Yozgat’a ve ilçelerimize iyi olmasını temenni ediyorum. Bu hizmetlerin gelmesinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Havalimanı inşaatında çalışan personellerden Ekrem Ünal da bu kıymetli yatırımda çok sayıda kişinin çalıştığını belirterek, kente kazandırılacak havalimanının kendileri için tıpkı vakitte iş kapısı olduğunu vurguladı.

Davut Yozgatlı da, “İnşaat başladığından bu yana buranın ekmeğini yiyoruz. Vatanımız, milletimiz için iyi olsun” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.