Yerli hava savunma sistemi “Hisar”dan iki müjde

Türkiye bir süredir yerli hava savunma sistemlerini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de yerli hava savunma sistemi Hisar’dan iki müjde birden paylaştı. Buna göre alçak irtifada etkili, 15 kilometre menzili bulunan Hisar A+ hava savunma sistemi tüm unsurlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Bir diğer gelişme ise Hisar’ın daha uzun menzilli ve daha gelişmiş versiyonunda yaşandı. 25 kilometre menzile sahip orta irtifa hava savunma sistemi Hisar, 8 Temmuz’da Tuz Gölü yakınlarındaki atış alanında kritik bir teste girdi. Harp başlıklı test atışında yüksek hızlı insansız hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha etti ve seri üretim aşaması başladı.

Hisar her türlü hava koşulunda çalışma yeteneğine sahip. Savaş uçakları, helikopter, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve silahlı/silahsız insansız hava araçlarına karşı da oldukça etkili. Yerli hava savunma sistemi kritik tesislerin güvenliği, hareketli birliklerin hava savunmasında görev yapacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.