Uzmanından ikinci el araç alacaklara çok önemli tavsiye! Kazanmak isteyenlere püf noktayı verdi

ÖTV indirimiyle beraber ikinci el araç piyasasında da hareketlenme bekleniyor. Fiyatların düşeceğini uman vatandaşlar, şimdiden araç aramaya başladı. Ancak bazı vatandaşlar da pazara indiklerinde araç fiyatlarını görünce satın almaktan vazgeçti. Galerici Ahmet Yurtlu, bu düşüncenin yanlış olduğunu belirterek vatandaşların ellerindeki nakiti arabaya çevirmeleri durumunda daha karlı olacaklarını dile getirdi. Galerici Yurtlu, ÖTV indirimiyle beraber ikinci el araç piyasasında kısa vadede gevşeme görüleceğini, ardından da fiyatlarında oturacağını söyleyerek, “Bu süreçte parada değil de araçta kalmak çok daha mantıklı” dedi.

Uzmanından ikinci el araç alacaklara çok önemli tavsiye! Kazanmak isteyenlere püf noktayı verdi

PİYASADA HAREKETLİLİK BAŞLADI

Kayseri’de sıfır araçlarda uygulanan ÖTV indirimi ile beraber ikinci el araç piyasasında da hareketlenme başladı. Galerici Ahmet Yurtlu, sıfır araç almak isteyen vatandaşlara seslenerek, bayilerde araç tedarikinin bulunmadığını ve 2-3 ay sonra tedarik edildiğini belirtti.

“ÇIKAN FİYAT UZUN SÜRE KOLAY KOLAY GERİ DÜŞMEZ”

Teslimde de aracın fiyatının arttığını dile getiren Yurtlu, bazı vatandaşların panikle ikinci el araçlarını elden çıkartmak istediğini dile getirerek, “İkinci el araçlarda kısa vadede 2 aylık süreçte bir gevşeme görülebilir ama sonrasında fiyatların tekrardan oturacağını düşünüyoruz. ÖTV indirimi olan araçların birçoğu bayilerde yok. Tedarik problemi olduğu ve 0 araçlarda yurtdışından geldiğinden dolayı sıkıntı yaşandığı için mevcutta yok. O yüzden bu indirimin bir kısmı da uygulanamayacak. Dolayısıyla piyasada ciddi bir fiyat gevşemesi olmayacak. Normalinde 1-2 ay sonrasına araçlar yazılıyordu. Bayiye gittiğinde ‘2-3 ay sonra tedarik edebiliriz’ deniliyordu. Fiyatlar güncellenmiyordu. O zamana kadar da şimdi 300 bin TL olan araç 340 bin TL’ye çıkacak. Fiyat düştüğü için yine bugün ki fiyattan almış olacaklar. Vatandaş bundan sonraki gelecek zamlardan etkilenmemiş olacak. Böyle bir piyasaya ön görüyoruz ve beklentilerimiz bu yönde. Bundan sonraki süreçte ikinci elde a normal reaksiyonlar beklemiyoruz. Çünkü hiç kimse 130 bin TL’ye aldığı arabayı 110 bin TL’ye satmak istemez. Çıkan hiçbir fiyatın uzun soluklu geri düşmesi beklenemez. Kısa vadede belki panik satışlar gelecektir. Bunun da geçici olduğunu düşünüyorum. 0 araçların satışına biraz etkisi olacak ama ikinci elde çok bir değişiklik olacağına inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Uzmanından ikinci el araç alacaklara çok önemli tavsiye! Kazanmak isteyenlere püf noktayı verdi

“PARA YERİNE ARABAYI TERCİH EDİN”

Ortada panik yapacak bir durumun olmadığının altını çizen Yurtlu, ikinci el araç piyasasında bir değişiklik olmadığını kaydederek, “Şuanda en makul ve en mantıklı süreçtir. Kısa ve orta vadede araç almayı düşünenler araç alsınlar. Panik yapacak bir durum yok. Çünkü piyasada değişen bir pozisyon yok. Vatandaşlar aradıkları aracı bekledikleri gibi hesaplı fiyata bulurlarsa alım olarak değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Şu süreçte parada değil de araçta kalmak çok daha mantıklı. Orta ve uzun vadede kesinlikle kara geçerler. Kısa vadede de araç alımı olarak değerlendirirlerse, şuan ki pozisyonun araç alımı için en doğru zamanlardan biri olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Uzmanından ikinci el araç alacaklara çok önemli tavsiye! Kazanmak isteyenlere püf noktayı verdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ali Göç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.