Ümit Özdağ’ın ‘vatandaşlıkta saklı yönetmelik’ savına karşılık geldi: Büyük bir palavra

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ İçişleri Bakanlığı’nda “gizlice” uygulamaya konulan bir entegrasyon yönetmeliğiyle vatandaşlık verilen Suriyeli sayısının 900 bini geçtiğini, Suriyeliler dışında çeşitli milliyetlerden vatandaşlık verilen sığınmacı sayısının ise 258 bin olduğunu tez etti.

Özdağ’ın bu açıklaması üzerine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hususa ait bir açıklama yaptı. Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, bir milletvekilinin, daima kamu kurum ve kuruluşlarını amaç aldığı ve gerçek dışı beyanlarla kamuoyunu yönlendirmeye çalıştığı belirtilerek, kanun ve yönetmeliklere uygun çalışan kurumların, daima bunları yalanlamakla uğraşmasından ötürü gerçek gündem ve işlerinden uzaklaşmasına neden olduğu kaydedildi.

ÖZDAĞ’A CEVAP: BÜSBÜTÜN HAYAL ÜRÜNÜ

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanılmasına ait süreçler, 29 Mayıs 2009 tarihli, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ve Kanunun Uygulanmasına Ait Yönetmelik kapsamında yürütülmekte olup tarz ve temelleri da çok açıktır. Bâtın bir yönetmeliğin varlığı ve buna nazaran süreçlerin yürütüldüğü argümanı büyük bir palavradır. Ayrıyeten ‘Türk vatandaşlığını kazananların Resmi Gazete’de yayımlanmadığı’ argümanına ait olarak, 2009 yılında kabul edilen Türk Vatandaşlığı Kanunu kararları yürürlüğe girdiği tarihte nasıl uygulanıyorsa bugün de birebir formda uygulanmaktadır. Daha evvel de defaatle açıkladığımız üzere vatandaşlığa ait tüm iş ve süreçler, devletimizin resmi kayıtları altında olmakla birlikte tez edilen vatandaşlık sayıları da büsbütün hayal eseri olup dedikoduya dayanmaktadır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.