Türkiye’nin sıralamasına Yunanlılar reaksiyon gösterdi!

Bulgaristan merkezli Besin Atlası, “Dünya’nın en lezzetli mutfakları listesini” hazırladı. Listenin birinci sırasında İtalyan mutfağı yer alırken, onu Yunan, İspanyol Romanya ve Fransız mutfakları takip etti. ABD mutfağı 13. olurken, Türk mutfağının 17. sırada yer alması reaksiyon çekti.

Sosyal medya kullanıcıları, “Amerikan mutfağı mı?” dedi ve fast food fotoğrafları paylaşarak listeyi mizahi bir lisanla eleştirdi. Dünyanın dört bir yanındaki toplumsal medya kullanıcıları, “Amerikan mutfağı birinci 20’ye girdiyse, liste geçersizdir” dedi.

Vedat Milör ise yaptığı paylaşımda şu tabirleri kullandı: “Dünyanın en âlâ 50 mutfağı listesinde 17. sırada olmamızla ilgili aksiyon planını yarın açıklayacağım.”

YUNANLILAR REAKSİYON GÖSTERDİ

Bir öteki dikkat çeken olay ise, Reddit isimli toplumsal medya ve forum sitesinde, Yunan kullanıcıların, Türk mutfağına sahip çıkması oldu.

Bir kullanıcı, “Türkiye 17. sırada mı? Bu listeyi kim hazırladı?” dedi. Sohbete dahil olan bir diğer Yunan kullanıcı, şu halde yanıt verdi: “Amerika, Türkiye’nin önünde mi? İmkanı yok.”

İşte Besin Atlası’nın hazırladığı o liste ve gelen reaksiyonlar:

-“Listeyi katiyen bir Avrupalı yapmış olmalı, zira Almanya listeye girebilmiş”

-“Amerika orada ne arıyor?”

-“ABD’yi birinci 20’ye koyduysanız, listeniz geçersizdir”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.