Türkiye’den dev petrol hamlesi!

Batman Vilayet Uyum Şurası Toplantısı, Batman Valisi ve Belediye Lider Vekili Ekrem Canalp başkanlığında yapıldı.

Demir, Vilayet Kültür Müdürlüğü’ndeki toplantıda, Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal sondaj kulesi Koca Yusuf’un yaklaşık 3 ay evvel faaliyete başladığını söz etti.

Koca Yusuf sondaj kulesinin TÜBİTAK ile çalışılmış bir proje olduğuna işaret eden Demir, “Bu kule TÜBİTAK projesi olup Türkiye’de üretilmiş ve montajı yapılmış birinci yerli ve ulusal kulemizdir. Koca Yusuf, Batman Bölge Müdürlüğünde sondaj faaliyetlerine başlamıştır.” dedi.

YERLİ VE ULUSAL KULE İLE REKOR KIRILACAK

TPAO’nun çalışmalarına değinen Demir, 5 vilayet hududu dahilinde 1301 kuyuda günlük 43 bin 200 varil üretim yapıldığını, geçen sene TPAO tarihinin en yüksek düzeyine çıktıklarını ve 14 milyon 226 bin varil petrol üretimi gerçekleştirdiklerini lisana getirdi.

Bu yılın birinci 6 ayında da üretimde 7 milyon 76 bin varile ulaşıldığını belirten Demir, 2022’de 15 milyon varilin üzerinde üretim yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Demir, “2022 yılının birinci 6 ayında Batman Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanı, yani bölge genelinde 64 sondaj gerçekleştirdik ve bu 64 sondajın toplam derinliği 103 bin 638 metredir. Yeniden 6 ayda Batman vilayet sonlarında 19 sondaj tamamlandı ve 27 bin 679 metre sondaj yapıldı.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.