Ticaret Bakanlığı’ndan dampinge karşı tedbir kararı

Ticaret Bakanlığı’nın dampinge karşı tedbirleri içeren “İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine Ait Tebliği”, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlük müddeti dolan dampinge karşı tedbir açıklandı

Bu yılın birinci yarısında yürürlük müddeti dolan ve gelecek yılın tıpkı periyodunda yürürlük mühleti dolacak dampinge karşı tedbirler ilan edildi.

Süresi dolan damping

  • Buna nazaran, uygulanan dampinge karşı tedbirin mühleti ABD menşeli elyaf yüzey kağıtları için 14 Nisan 2022’de, Çin menşeli pentaeritritol için de 14 Mayıs 2022’de doldu.

Süresi devam eden  damping

  • Bu tedbirler, Almanya ve İsveç menşeli sodyum perkabonatlar için 2 Mart 2023’te, Çin menşeli birtakım seramik mamulleri için 3 Mart 2023’te, klimalar için 8 Mart 2023’te, Finlandiya, Rusya, Polonya ve Brezilya menşeli elyaf yüzey kağıtları için 19 Nisan 2023’te, Güney Kore ve Endonezya menşeli poliesterlerden için 20 Nisan 2023’te, Çin, Brezilya, Bulgaristan, Endonezya, Hindistan, Tayland menşeli kimi demir ve çelikten eşyalar için 21 Nisan 2023’te, Çin menşeli kontraplaklar için 22 Mayıs 2023’te, granit için 24 Mayıs 2023’te, gazlı fırın ve ocakların ateşleyicileri için 19 Haziran 2023’te sona erecek.

Başvuru yapılırsa nihai gözden geçirme soruşturması açılabilecek

AA’nın haberine nazaran, kelam konusu eserlerin ilgili yerli üreticiler yahut yerli üretim kolu ismine hareket ettiğini tevsik eden gerçek yahut hükmî kişi ya da kuruluşlar, tedbirin sona ermesinin dampingin ve zararın devam etmesine yahut tekrar meydana gelmesine yol açacağı savıyla son gözden geçirme soruşturması açılması için müracaatta bulunabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.