Taliban: Kadınların şeriata göre rahat yaşayabilmeleri için gerekli adımları attık

T24 Dış Haberler

Taliban’ın en üst düzey lideri Hibatullah Ahundzade 25 Haziran pazar günü bayram mesajı yayınlayarak kadınların kamusal yaşama katılımının ve çalışmasının yasak olduğu ve kız çocuklarının eğitiminin ciddi şekilde kısıtlandığı Afganistan’da, hükümetin kadınların yaşamlarının iyileştirilmesi için gerekli adımları attığını iddia etti.

Singapur’un Asya-Pasifik’te yayın yapan CNA kanalının haberine göre, Ahundzade’nin açıklaması bu hafta Afganistan ve islamın yaygın olduğu diğer ülkelerde kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesinde kamuoyuna duyuruldu.

Ahundzade bayram mesajında İslam Emirliği yönetimi altında kadınların zorla evlendirilmeleri de dahil olmak üzere pek çok geleneksel baskıdan kurtarılmaları için somut önlemler alındığını ve “kadınların şeriat haklarının korunduğunu” söyledi.

Mesajda ayrıca, “Toplumun yarısı olan kadınların şeriata göre rahat ve müreffeh bir yaşam sürmeleri için gerekli adımlar atılmıştır” denildi.

Mesaj Arapça, Dari, İngilizce, Peştuca ve Urduca olmak üzere beş dilde yayınlandı. Ahundzade türban takılmasıyla ilgili 20 yıllık ABD işgalinin olumsuz etkilerinin yakında sonra ereceğini söyledi ve “Kadınların özgür ve onurlu bir insan olarak statüsü yeniden tesis edildi ve tüm kurumlar evlilik, miras ve diğer hakların güvence altına alınmasında kadınlara yardım etmekle yükümlü kılındı” diye ekledi.

Afganistan’da kız çocuklarının altıncı sınıftan sonra eğitim alması yasak ve Afgan kadınları kamusal hayattan ve özellikle sivil toplum örgütleri ve Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlarda çalışmalarının yasak olduğu biliniyor.

Taliban, 1990’larda iktidarda olduğu döneme kıyasla daha ılımlı bir yönetim vaat etmesine rağmen, ABD ve NATO güçleri çekilirken Ağustos 2021’de Afganistan’ı ele geçirmesinden bu yana sert tedbirler uyguladı.

Kadınların parklar ve spor salonları gibi kamusal alanlara girişini yasakladı ve medya özgürlükleri kısıtlandı. Bu önlemler, ekonomisinin çöktüğü bir dönemde ülkenin izolasyonunu arttırarak ve insani krizi daha da kötüleştirerek şiddetli bir uluslararası tepkiyi tetikledi.

“İçişlerimize karışmayın”

Ahundzade diğer ülkelere Afganistan’ın içişlerine karışmamaları çağrısını yineledi. Taliban hükümetinin başta İslam ülkeleri olmak üzere dünya ile iyi siyasi ve ekonomik ilişkiler istediğini ve bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi.

Mesajda ayrıca İsrail’in Filistinlilere yönelik tutumu kınandı ve Sudan halkı ve hükümetine aralarındaki farklılıkları bir kenara bırakarak birlik ve kardeşlik için birlikte çalışma çağrısında bulunuldu.

Ahundzade’nin kamuoyu önüne nadiren çıktığı ve Taliban’ın merkezi olan Kandahar bölgesinden pek ayrılmadığı ifade edildi. Etrafında eğitime ve kadınların çalışmasına karşı çıkan diğer din alimleri ve müttefikleri olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir