Suriye’ye istekli olarak dönenlerin sayısı artıyor: Bakan Yardımcısı Çataklı son sayısı açıkladı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı beraberinde Kilis Valisi Recep Soytürk, AFAD Lideri Yunus Sezer ve bürokratlar ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden arındırılan Suriye’nin Çobanbey bölgesini ziyaret etti.

Burada üretimi devam eden organize sanayi bölgesinde incelemelerde bulunan Çataklı, inşaatı tamamlanarak faaliyete geçen kimi işletmeleri ziyaret etti. OSB yetkililerinden son duruma ait bilgi alan Çataklı, tesislerin büsbütün faaliyete girmesiyle ömrün olağana döneceğini ve binlerce şahsa istihdam imkanı sağlanacağını söyledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Çobanbey beldesi dışında TSK’nın inançlı hale getirdiği 6 farklı noktada daha OSB’lerin kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Çataklı, tüm OSB’lerin tamamlanması ile 60 bini aşkın şahsa istihdam imkanı sağlanacağını vurgulayarak, “Çobanbey üzere terörden arındırılmış 7 bölgede OSB’ler kurulması için çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar tamamlandığında 60 bin beşere istihdam sağlanacak. Bu da geri dönüşleri artıracak” diye konuştu.

GÖNÜLLÜ GERİ DÖNENLERİN SAYISI ARTIYOR

Türkiye’nin düzenlediği hudut ötesi harekatlar ile Suriye’de inançlı hale getirilen bölgelerde 6 milyon insanın yaşadığını lisana getiren Bakan Yardımcısı Çataklı, “Türkiye düzenlediği harekatlar ile yalnızca kendi hudut güvenliği ve terör riskini bertaraf etmekle kalmadı, bu bölgedeki insanların huzurunu da sağladı. Başarılı harekatlar sonucunda oluşturulan inançlı bölgelerde şu anda 6 milyon civarında insan yaşıyor. Bugün itibariyle yapılan harekatlar ve bölgedeki yatırımlar ile hayatın olağana dönmesiyle birlikte 507 bin 291 Suriyeli, istekli geri dönüş yaptı. Yani bölgedeki insanların güvenliğini sağlamak ve Suriyelilerin istekli geri dönüşlerini tesis etmek için kıymetli çalışmalar yapıldı. Bu topraklar her tarafı yıkılmış bir halden her istikametiyle toparlanmış ve binlerce insanın yaşadığı bir bölge haline geldi” sözünü kullandı.

1 MİLYON SURİYELİ İÇİN 240 BİN KONUT YAPILACAK

Bakan Yardımcısı Çataklı, Çobanbey’in akabinde Suriye’nin Azez kentinde de üretimi tamamlanan ve inşaatı devam eden konut bölgesinde de incelemelerde bulundu. Çataklı, bölgede imali tamamlanan kalıcı konutlara Azez bölgesindeki kamplarda kalanların yerleştirildiğini kaydetti. Kalıcı konutların mahalle ve ilçe konseptine uygun yapıldığını anlatan Çataklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 1 milyon Suriyelinin geri dönüşüne yönelik projeye ait şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız 1 milyon Suriyelinin geri dönüşüne yönelik altyapının oluşturulması talimatını verdi. Biz de bu doğrultuda inançlı bölgelerdeki 13 farklı noktada 1 milyon Suriyelinin konaklama muhtaçlığını karşılayacak 240 bin konut üretimi için çalışma başlattık. Bu doğrultuda şu anda 3 proje tamamlandı, başkaları de süratle devam ediyor. Türkiye’den gelecek Suriyelilere yönelik yaptığımız çalışma ile 1 milyon Suriyeli istekli olarak inançlı halde topraklarına geri dönecek. Bahsettiğimiz 13 lokasyon aslında içerisindeki donatılar ile 13 farklı kent manasına da geliyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.