Sri Lanka’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Sri Lanka’da ekonomik ve siyasi kriz devam ederken, ülke genelinde yarın mahallî saatle 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yasağın duyurulduğu bildiride kelam konusu tedbirin süreksiz Devlet Lideri ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin “kamu tertibini korumak için gerekli” olarak gördüğü söz edildi.

HALK, İSTİFALAR GELMEZSE PARLAMENTO VE ÖTEKİ HÜKÜMET BİNALARINI BASMAKLA TEHDİT ETTİ

Bugün istifa etmesi beklenen Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın dün gece saatlerinde Maldivlere kaçmasının akabinde Sri Lanka Anayasası’na nazaran, Wickremesinghe’nin parlamento tarafından süreksiz Devlet Lideri olarak atanması tansiyonu tekrar yükseltti. Halk, Wickremesinghe ve Rajapaksa’nın istifasını akşam saatlerine kadar resmi olarak sunmaması durumunda yine parlamento ve öteki hükümet binalarına da baskın düzenleyeceklerini duyurdu.

BAŞBAKANLIK OFİSİ BASILDI

Wickremesinghe’nin süreksiz Devlet Lideri olması Sri Lanka halkını yine sokaklara döktü. Wickremesinghe’nin istifa etmesini isteyen halk, protestoların gerçekleştirildiği meydandan yaklaşık 20 dakika aralıkta bulunan Başbakanlık Ofisine yürüdü. Sokakları dolduran ve idaresi protesto eden binlerce kişi Başbakan Wickremesinghe’nin ofisini bastı. Polis, şişe ve yabancı unsur atan eylemcilere gazla müdahale etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.