Son Dakika! ABD Merkez Bankası, politika faizini sabit bıraktı

ABD Merkez Bankası ( Fed ), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmedi.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığı yinelenen açıklamada, bu hedefleri desteklemek amacıyla federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Fed’den yapılan açıklamada, para politikasına ilişkin kararların oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Açıklamada, enflasyonun bir süredir yüzde 2’yi aşmasıyla birlikte iş gücü piyasası koşullarının Komitenin maksimum istihdam değerlendirmeleriyle uyumlu seviyelere ulaşana kadar bu hedef aralığını sürdürmenin uygun olacağı aktarıldı.

HAZİNE TAHVİLLERİ AYDA 40 MİLYAR DOLAR ARTIRILACAK

Varlık alımlarını azaltma hızının aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Enflasyon gelişmeleri ve iş gücü piyasasındaki daha fazla iyileşme ışığında, Komite, net varlık alımlarının aylık hızını hazine tahvilleri için 20 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 10 milyar dolar düşürmeye karar verdi. Ocak ayından itibaren Komite, hazine tahvillerini ayda en az 40 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri ayda en az 20 milyar dolar artıracak.”

“TOPARLANMA KORONAVİRÜSÜN DURUMUNA BAĞLI”

Enflasyonun koronavirüs salgını ve tedarik zinciri sıkıntıları ile yükseldiğini vurgulayıp ‘enflasyonda artışın geçici olduğu’ ifadesinden vazgeçen Fed, “Toparlanma patikası koronavirüsteki duruma bağlı” açıklamasını yaptı.

OMİCRON’A DİKKAT ÇEKİLDİ

Metne ayrıca omicron varyantına dair endişelerle ilgili ifadeler eklendi. İşsizliğin ciddi oranda düştüğü ve istihdam kazanımlarının da ortaya çıktığı belirtildi.

ABD’DE ENFLASYON 39 YILIN ZİRVESİNE ÇIKTI

ABD’de Kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 artış kaydetmişti. Söz konusu veri 1982’den bu yana en yüksek artışa işaret etmişti. Aylık bazda bakıldığında ise enflasyonun yüzde 0,8 olarak kaydedildiği görülmüştü.

Son Dakika! ABD Merkez Bankası, politika faizini sabit bıraktıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.