Şırnak’ta aşiret başkanı düğün masraflarına sınırlama getirdi

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Goyan Aşireti başkanı ve Uzungeçit Beldesi Belediye Lideri Cemil Yıldız aldığı kararla düğünlerde takılacak takı ve para ölçüsüyle ilgili limit koydu.

Evlenmekte zahmet çeken ve evlendikten sonra borç yükü altına giren gençlerin durumunu göz önünde bulundurarak damadın ailesinden istenen 200 gram altın 70 gramı geçmeyecek halde düşürüldü.

Masraf 100 bin TL’yi geçmeyecek

Davetlilere verilen ve yaklaşık 500 kilo etin kullanıldığı yemek servisi de kaldırıldı. Yemeğin yalnızca vilayet dışından gelen konuklara 30 kilo eti geçmeyecek biçimde verilmesi kararlaştırıldı. Bunun yanında düğünde yapılacak masrafın da 100 bin TL’yi geçmemesine karar verildi.

Kararı kendi kızının düğününde uyguladı

Aşiret lideri Cemil Yıldız, birinci sefer bu kararları da dünyaevine giren kızında uyguladı. Yıldız, kızı Halime’yi (20) oğulları Erkan Aydemir (24) için isteyen ailenin 1 kiloya varan altın teklifini reddetti. Yıldız, damadı borç yükü altında bırakmamak için 70 gram altında karar kıldı.

“Gençlerimizin memnun olmasını istiyorum”

Cemil Yıldız, damat tarafını borç altında bırakamayacağını tabir ederek, Şu vakte kadar yaptığımız olağan düğünlerde altınlarla bir arada damat tarafının masrafı 400 bin TL’yi buluyordu. 200 gram altın almak zorundaymışız üzere hissediyorduk. Öncelikle kendi kızımla bu uygulamaya başlamak istedim. Tüm gençlerimizin memnun olmasını istiyorum. diye konuştu.

“Bu karar beni çok memnun etti”

Damat Erkan Aydemir, düğüne katılanlara teşekkür ederek, Belediye liderinin kızıyla evlenmenin çok sıkıntı olacağını düşünüyordum. Kilolarca altın almam lazımdı. Evlenince borçlar altında mutluluğum, mutsuzluğa dönecekti. Aşiretimizin aldığı bu karar, beni çok keyifli etti.dedi.

DHA’nın haberine nazaran, düğüne katılan Uludere Belediye Lideri Sait Ürek ve Beytüşşebap Belediye Lideri Habip Aşan da alınan kararlardan memnuniyet duyduklarını belirtti.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.