RenBTC Nedir? RENBTC Coin Ne İşe Yarar?

RenBTC, Ethereum ağı üzerine inşa edilen, Bitcoin’e sabitlenen bir ERC-20 tokenidir. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “RenBTC nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

RenBTC Nedir? Ne İşe Yarar?

Ren protokolü, insanların farklı blok zincirleri arasında kripto para birimini transfer etmesine izin vererek birlikte çalışabilirlik sağlamak için tasarlanmıştır. Herkesin Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Zcash (ZEC) gibi kripto para birimlerini Ren yazılımına kilitlemesine; ayrıca Ethereum üzerinde 1:1 oranında ERC-20 eşdeğeri RenBTC, RenBCH ve RenZEC tokenlerini basmasına olanak tanımaktadır.

Bu yeni ERC-20 kripto paraları; ticaret, portföy yönetimi, borçlanma ve borç verme gibi çeşitli işlevler için DeFi ürünlerinde kullanılabilmektedir. Ek olarak orijinal varlıklar Ren yazılımında kilitli kalmaktadır. Ama herhangi bir zamanda bir ücret ödenerek kilidi açılabilmektedir.

RENBTC Coin Nedir?

Ethereum içinde Bitcoin‘in merkezi olmayan bir temsiline izin veren Ren Protokolü projesinin bir parçasıdır. ERC-20 tokenidir.

RenBTC Nasıl Çalışır?

RenBTC, Ethereum ağı üzerine kurulu ERC-20 token olup Bitcoin fiyatına bağlı çalışıyor. Bir başka deyişle her RENBTC daima 1 Bitcoin’e denk gelecek biçimde çalışıyor. Yani değeri Bitcoin piyasa oranına yakın konumda kalacak biçimde ayarlanmaktadır.

Ren protokolü, “Darknodes” adı verilen merkeziyetsiz bir makine ağı tarafından desteklenen Ren Sanal Makinesi’ne veya RenVM’ye dayanmaktadır. Bu makineler, kripto para birimlerinin blok zincirler arasında hareket etmesini sağlayan ücretler karşılığında bilgi işlem güçlerini ve depolama alanlarını sanal makineye katkıda bulunmaktadır.

RenVM, kripto para biriminiz için bir tür güvenilmez koruyucudur. Bastığınız her RenBTC tokeni, RenVM’de depolanan eşdeğer bir BTC tokeni tarafından desteklenmektedir. Ayrıca bunu kolaylaştırmak ve gizliliği korumak için RenVM, oldukça gelişmiş bazı teknolojilerden yararlanır:

Shamir’in Gizli Paylaşımı: Bu, gizli verileri farklı katılımcılar tarafından tutulan parçalara ayıran kriptografik bir ilkedir. Ren, bu işlemi RenVM ağında kullanılan özel anahtarları Darknode’ların kendisinden bile gizli tutmak için kullanır.

Güvenli Çok Taraflı Hesaplama (sMPC): Geliştiricilerin kodunun girdileri veya çıktıları ifşa etmeden çalıştırılmasına izin veren bir algoritmadır.

Bizans Hata Toleransı (BFT): Bu algoritma, bazı node’ler çökse bile Ren ağının etkin bir şekilde çalışmaya devam edeceği anlamına gelir.

Hyperdrive: RenVM’nin işlemleri süper yüksek hızlarda tamamlamak için tasarlanan fikir birliği mekanizmasıdır.

RenBTC Nedir? RENBTC Coin Nasıl Alınır?

Şu anda az sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. RenBTC’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Gate.io, PancakeSwap (V2), Curve Finance, Bittrex. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.