Prof. Dr. Özkaya: ‘Sınıfta bir kişinin korona olması, 20 kişinin korona olması demektir’

Türkiye genelinde 20 milyona yakın öğrenci dersbaşı yaparken, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya okulların açılmasıyla birlikte eğitim çalışanlarına, öğrencilere ve ebeveynlere Covid-19’a karşı kıymetli ikazlarda bulundu.

Bulaştırıcılık oranı 20 kat artan bir virüsle karşı kaşıya olunduğunu söz eden Özkaya, “Bu yaz önemli bir hadise artışı gördük. Bugüne kadar olmayan hadise sayısına ulaştık. Çok hasar ile atlattık. Ölen sayısı çok azdı. Aşıların ve doğal bağışıklığın işe yaradığını gösterdi. Şu an pandeminin sonuna geldik. Bu dönem sonu mu, yoksa tekrar başlayacak mı? Bunları önümüzdeki günlerde göreceğiz. Okulların açılması ile birlikte bir tehlike bizi bekliyor. Geçen sene okullar açıkken bir sınıfta 2 kişinin olumlu olması bir sınıfın kapatılmasını gerektiriyordu. O devir virüsün bulaştırıcılık sayısı epeyce düşüktü. 1 kişi, 1 buçuk şahsa bulaştırıyordu. Şimdiki varyant, bulaştırıcılığı 20 kat artmış bir varyanttır. Sınıftaki bir kişinin hasta olması, sonraki günlerde sınıfta 20 kişinin hasta olması demektir. Bulaştırıcılık oranı 20 kat artan bir virüsle karşı karşıyayız” dedi.

“ÇOCUKLARDA BELİRTİ GÖRDÜĞÜNÜZDE MUTLAKA O GÜN OKULA YOLLAMAYIN”

Özellikle velilerin korona konusunda hassas olması gerektiğini söyleyen Özkaya, “Çocuklar sahiden bu virüste en şanslı kümedir, neredeyse hiç mevt olmadı. Bu pandemiyi çok inançla atlattılar. Velilerin çocuklarında ateş, kırgınlık gördüklerinde mutlaka o gün okula yollamamaları gerekiyor. Bu çocuklarımızı büyüklerden uzakta tutmamız gerekiyor. Virüslü çocuk, ailedeki yaşlılara bulaştıracak. Onların hayatını tehlikeye sokacak. Sınıfta ise bir günde bütün sınıfı enfekte ederek eğitimin aksamasına yol açacak. Öğretmenlerin sınıflarında keyifsiz bir çocuk görürlerse kesinlikle ebeveynlerine söylemeleri gerekiyor. Yazın son olay artışında aşıların tesirini gördük. Virüsün şu an ölümcül tesiri çok az olduğu için son 1 yıl içerisinde aşısı yapılan gençlerimizin aşı olmalarına gerek yok” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.