Pakistan’da sel nedeniyle hastalık hadiseleri arttı

Pakistan’da yaşanan sel felaketinde meyyit sayısı her geçen artarken, bir yandan da çeşitli hastalıklar baş gösterdi..

Pakistanlı sıhhat yetkilileri, muson yağmurlarının neden olduğu sel felaketinden etkilenen yüz binlerce insanın pak su sağlamada yaşanan meseleler sebebiyle çeşitli hastalıklara yakalandığını duyurdu.

“134 binden fazla ishal, 44 bin sıtma, 100 binden fazla cilt hastalığı rapor edildi”

Sind Eyaleti Sıhhat Bakanı Hekim Azra Pechuho, “Sel nedeniyle 134 binden fazla ishal hadisesi ve 44 bin sıtma olayı rapor edildi. Ayrıyeten selden etkilenenler ortasında şimdiye kadar 100 binden fazla cilt hastalığı rapor edildi” dedi.

Bakan Pechuho, Sind Eyaletinde teneffüs yolu hastalıkları da dahil olmak üzere başka hastalıklarda da hadise artışı yaşandığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), selden etkilenen bölgelerde ülke genelinde bu ay 73 bininin doğum yapması beklenen en az 650 bin gebe bayanın bulunduğunu ve sıhhat hizmetine gereksinimi olduğunu söyledi.

1 milyon konut hasar gördü

UNFPA ayrıyeten sel nedeniyle neredeyse 1 milyon konutun hasar gördüğünü hatırlatarak, birçok bayan ve kız çocuğunun cinsiyete dayalı şiddet riski altında olduğu konusunda ikazda bulundu.

Pakistan’da en son bin 265 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Ayrıyeten hükümet sel nedeniyle ulusal acil durum ilan etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.