Mustafa Varank: Babacan’ın söylediği zati yapılmış bir proje

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Erzurum Gökyüzü Müşahede Etkinliği’ne katılmak üzere kente geldi.

Bakan Varank burada Vali Okay Memiş, milletvekilleri Recep Akdağ, Selami Altınok, Zehra Taşkesenlioğlu Ban, Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Sekmen, AK Parti Vilayet Lideri Mehmet Emin Öz tarafından karşılandı.

Valiliği ziyaret edip, erdem defterini imzaladıktan sonra Vali Okay Memiş’ten bilgi alan Varank, akabinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.

“Ali Babacan’ın söylediği aslında yapılmış bir proje”

Tamamlanan projeler ve Doğu Anadolu Canlı Hayvan Borsası’nın maketini inceleyen Bakan Varank, “Yani Ali Babacan’ın yapmaya çalıştığı proje şu an hayata geçmiş. Geçen hafta Ali Babacan buraya gelmiş, demiş ki; ‘Ben buraya hayvan borsası yapacağım’ fakat zati yapılmış, bitmiş bir proje. Bir şeyden haberi yok” diye konuştu.

Bakan Varank, daha sonra DAP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı ile Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUDAKA) desteklediği 18 projenin toplu açılış merasimine katıldı. İbrahim Erkal Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki açılışta davetlilere maske dağıtıldı.

Dünya çapında ses getirecek keşiflere Erzurum’da imza atılacak

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 3 projenin de imzalandığı merasimde konuşan Bakan Varank, Avrupa’nın kendi alanında en büyük teleskobuna sahip Doğu Anadolu Gözlemevi’ni Erzurum’da kurduklarını hatırlattı.

Teleskop aynalarının yerleştirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Varank, dünya çapında ses getirecek uzay keşiflerine Erzurum’dan imza atılacağını belirtti.

“Tembellik edenin Cumhurbaşkanımızın grubunda olma talihi yok”

Cumhurbaşkanı’ndan ‘Durmak yok, yola devam’ı öğrendiklerini tabir eden Varank, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız takımını çok çalıştırır. Tembellik ederseniz grubunda olma talihiniz yok. Kendimden örnek vermeyi sevmem ancak yarın inşallah Erzurum Kongresi’nin yıl dönümünü kutlayacak, sonra Kayseri’ye geçecek oradan da İstanbul’a gideceğim. İstanbul’dan Çanakkale’ye daha sonra Antalya’ya geçeceğim. Biz bütün arkadaşlarla harıl harıl çalışıyoruz. Bu ülkenin hizmete, kalkınmaya muhtaçlığı var. Her bir bakan arkadaşımız teşkilatlarımızla, vekillerimizle bürokratlarımızla o kentlerde bir şeyler kazandırmaya çaba göstermeye devam ediyoruz.”


“Yavuz hırsız moduna girip siyaset yapmaya çalışıyorlar”

Erzurum’da DAP ve KUDAKA’nın takviye verdiği 18 projenin açılışını yapacaklarını söyleyen Varank, muhalefeti projeleri sahiplenmekle eleştirerek, şöyle devam etti:

“Biz birileri üzere daha ortada dikili tek bir ağcı bile yokken yalnızca boş laf üretenlerden değiliz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hizmet siyasetimize durmaksızın devam ediyoruz. Saymakla bitmeyen eserlerimizle her seferinde huzurunuza gelmeye çalışıyoruz. Lakin son periyotta bakıyorsunuz, bizim muhalefet, bizim projelerimizi de sahiplenmeye başlamış. Neymiş efendim, KYK borçlarındaki faizin kaldırılmasını onlar söylemiş de o yüzden muhalefetin başkanına teşekkür ediyorlar. Vallahi pes, billahi pes. Bunlar düzgünce yavuz hırsız moduna girip siyaset yapmaya çalışıyor. Tabi baktığınızda insan hak vermiyor da değil, milletin huzurdan çıkıp anlatacak icraatları olmayınca onlar da ne yapsınlar, devayı siyasi olarak hırsızlıkta buluyorlar. Bu gidişle biraz evvel saydığım Erzurum’daki yatırımlarımızı da sahiplenmeye kalkarlar. Sorsanız 40 yıllık siyasetçiyiz derler lakin hala bu milleti tanıyamamış, siyaseti anlayamamışlar. Erzurumlu kardeşlerim bu laf cambazlığın yer mi? Elbette yemez, bu şanlı millet söz oyunlarıyla aldatılabilir mi? Hakkıyla siyaset yapmak isteseler, bu türlü saçma yollara başvurmazlar.”


“Bu arkadaşla bir arada siyaset yapıyorduk, demek ki Erzurum’dan haberi yokmuş”

Muhalefetin elindeki büyükşehir belediyelerinin de kayda paha icraatları olmadığını lisana getiren Varank, şu tabirleri kullandı:

“Ellerinde o kadar çok büyükşehir belediyeleri var ki, hizmet etmek isteseler oralarda çalışır, millete hizmet ederler. Aslında tatil yapmaktan fırsat bulabilseler hizmet edecekler lakin tatil yapmaktan fırsat bulamıyorlar. 4 yıl oldu Ankara, İstanbul, Antalya, Adana’da kayda bedel icraatlarını duydunuz mu? Şu bahis büyük bir meseleydi çözdüler dendiğini hatırlıyor muzunuz? Onların o denli bir kaygısı yok. Belediyecilik görmek istiyorlarsa Erzurum’a gelsin, bu kentte neler yapılıyor görsünler. Geçen gün buraya diğer bir siyasetçi gelmiş, bizle yol yürüyen bireylerden bir tanesi. ‘Biz Erzurum’a büyük bir hayvan borsası kuracağız, mezbaha, süt tesisi kuracağız’ diyor. Lakin bilmiyor ki Avrupa’nın büyük tesislerinden bir adedini Erzurum Büyükşehir Belediyesi işletiyor. Bu arkadaşlarla bir arada siyaset yapıyorduk. Demek ki o vakit bakanlık yaparken de Erzurum’dan haberleri yoktu.


“Fabrikalara davet ettiğimizde gelmiyorlar, palavralarına ısrarla devam ediyorlar”

DHA’nın aktardığına nazaran konuşmaların akabinde yeni projelerin kontratları imzalandı. Bakan Varank ve beraberindekiler, 18 projenin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.