Mustafa Şentop Moldova Başbakanıyla görüştü

Şentop görüşmede Türkiye ile Moldova ortasındaki güçlü siyasi münasebetlerin, ekonomik ve ticari alakalara de yansıdığını belirterek, “1 milyar Dolar ticaret hacmine ulaşma istikametindeki ortak gayemiz doğrultusunda, salgın ve savaş nedeniyle tedarik zincirlerinin bozulması üzere sıkıntılara karşın kıymetli aralık kat ettik” dedi. Türkiye’nin, Moldova’nın en çok ihracat yaptığı ülkeler ortasında üçüncü sırada geldiğini kaydeden Şentop, Moldova vatandaşlarının yüzde 51.4’ünün tatil için Türkiye’ye geldiğini bunun daha da gelişeceğine inandığını tabir etti.

Ukrayna’da devam eden savaştan en çok etkilenen ülkenin Moldova olduğunu belirten Şentop, “Bu devirde Gagauz soydaşlarımıza yönelik olarak yapan ve birleştirici bildiriler verilmesinin her zamankinden daha kıymetli olduğu kanaatindeyiz. Ekim ayında Bakanlar Şurası toplantısının Gagauzya’da yapılacak olması düzgün düşünülmüş” dedi.

TBMM Lideri Şentop, Moldova Başbakanının da doğal gaz konusunda Türkiye’den dayanak talebini gündeme getirmesi üzerine trans Balkan boru çizgisinin iki taraflı kullanımının gündeme getirildiğini hatırlattı. Şentop, öbür ülkelerin de tıpkı talebi lisana getirdiğini belirterek çizginin kullanılabilmesi için hem sinirle ilgili, hem de sınırın geçtiği ülkelerle hukuksal altyapıda iyileştirmelere gereksinim olduğu bilgisini verdi. Şentop, “İmkanlar elverdiği ölçüde elimizden gelen çabası göstereceğiz” dedi. Şentop görüşmede, Moldova’da faaliyet gösteren beş FETÖ okulu konusunda Moldova Başbakanına da ikazlarda bulundu.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.