Litvanya’da Ukrayna için Bayraktar alma kampanyası

Litvanya’da Ukrayna’ya takviye için Bayraktar SİHA’ları alınması maksadıyla düzenlenen bağış kampanyasında kısa müddette 3 milyon euro toplandı. Reuters’a nazaran, Litvanya Savunma Bakanlığı, Türkiye’den silahlı insansız hava aracı satın alma muahedesini gelecek hafta imzalamayı planlıyor.

Litvanya’da Rus işgali altındaki Ukrayna’ya gönderilmek üzere Türk imali Bayraktar TB2 SİHA’ları alınması için düzenlenen bağış kampanyasında 3 günde 3 milyon euro toplandı.

Reuters haber ajansı, Litvanya televizyonu Laisvers TV’nin başlattığı kampanyanın büyük dayanak gördüğünü aktardı. Kampanyaya 100 euro bağışta bulunan Agne Belickaite, “Bu savaş başlamadan evvel hiçbirimiz silah almayı düşünmüyorduk lakin artık bu olağan bir şey haline geldi. Dünyanın daha güzel bir yer olması için bir şeyler yapılmalı” dedi. Rusya’nın Litvanya’ya da saldırabileceği tasası olduğunu tabir eden Belickaite, “Zafere kadar bağış yapmaya devam edeceğim” dedi.

Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Beshta Petro da, “Bu, tarihte halkın Bayraktar üzere bir şeyi satın almak için para topladığı birinci olay, inanılmaz bir şey” diye konuştu.

Reuters’ın haberine nazaran Türkiye’den silahlı insansız hava aracı (SİHA) satın alma sürecini yürüten Litvanya Savunma Bakanlığı, satın alma mutabakatını gelecek hafta imzalamayı planlıyor.

Ukrayna, Rus işgali öncesinde 20’den fazla Bayraktar SİHA’sı satın almış, bu durum Türkiye ve Rusya ortasında tansiyona yol açmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.