Kuzey Kore’den nükleer silah açıklaması: Orduya yetki verildi

Kore Merkezi Haber Ajansına nazaran, Kim Yong-un, Kuzey Kore Parlamentosunun nükleer silahların kullanımını düzenleyen yasanın kabul edildiği dünkü oturumunda konuştu.

Ülkesinin nükleer silahlardan asla vazgeçmeyeceğini belirten Kim, Güney Kore ve ABD’yi ortaklaşa yürüttükleri “tehlikeli” askeri tatbikatlar nedeniyle eleştirdi.

Kim, “ABD’nin yalnızca Kuzey Kore’nin nükleer gücünü ortadan kaldırma değil birebir vakitte ülkenin legal müdafaa haklarını zayıflatarak hükümeti çökertme eğilimi” içinde olduğunu ileri sürdü.

Kabul edilen yasa, Kuzey Kore’nin “nükleer yahut nükleer olmayan bir tehdit” ile karşı karşıya gelmesi durumunda orduya düşmanın komuta merkezlerine “otomatik” olarak nükleer hücumları başlatma yetkisi veriyor.

Bunun yanı sıra, yasa ile ülkenin ve halkın bir “felaket krizi” yaşaması halinde nükleer silahları kullanılabileceği belirtiliyor.

COVİD-19 AŞILAMA ÇALIŞMALARI KASIMDA BAŞLAYACAK

Öte yandan ülkedeki salgın durumuna ait açıklamalarda bulunan Kim, Covid-19 aşılarının kasım ayından itibaren hastalara uygulanmaya başlayacağını aktarırken kaç doz aşının kullanılacağına ve kelam konusu aşıların nereden alındığına ait bilgi vermedi.

Birleşmiş Milletler (BM) takviyeli Covid-19 Aşıları Global Erişim Programı’nı yürüten Global Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), haziran ayında Kuzey Kore’nin Çin’den yapılan aşı sağlama teklifini kabul ettiğini duyurmuştu.

Salgının ülkede ne boyutlarda tesirli olduğu bilinmezken Kuzey Kore başkanı Kim, geçen ay Covid-19 ile çabada başarılı olduklarını ilan etmiş ve ülkede uygulanan önlemlerin hafifletilmesine karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.