Kuzey Kore başkanı Kim Jong-Un’u vefat korkusu sardı: 8 malikane daha inşa ettiriyor

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-Un’un özel konutunun yakınına inşa edilen meskenler milletlerarası basında gündem oldu. Ultra lüks malikanelerin, Kim Jong-Un tarafından mümkün bir suikasttan kaçmak için inşa ettirildiği öne sürüldü.

Kuzey Kore önderi Kim Jong-Un kendisine yönelik mümkün suikastları önlemek için harekete geçti. Daha evvel de zehirlenme korkusu yaşadığıyla ilgili hakkında birçok haber çıkan Jong-Un’un yaşadığı konut tespit edilemesin diye kendi konutuna benzeyen 8 malikane daha inşa ettiği ortaya çıktı.

Kuzey Kore Liderlik İzleme Örgütü’nün son raporu, Pyongyang’ın kalbinde kapalı bir mülk olan Ch’angkwangsan Yerleşkesi’nde sekiz yeni lüks konutun inşa edildiğini ortaya koydu. Yayımlanan raporda, Jong-Un’un ayrıyeten güvenlik için de yeni bir bina inşa ettirdiği belirlendi.

Kuzey Kore Liderlik İzleme Örgütü’nde uzman Michael Madden, inşaatla ilgili açıklamalarda bulundu. Madden, Kim Jong-Un’un ülke dışından mümkün bir akın karşısında bu türlü bir tedbir aldığını öne sürerken, “Yaklaşık on yıl evvel Güney Kore kuvvetlerinin bu türlü bir saldırıyı simüle etmesi Pyongyang idaresini telaşa soktu.” dedi.

‘ONUN KONUTTA OLDUĞUNU DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ AMA…’

Madden, Kuzey Kore önderinin yerinin tespit edilmesini engellemek için bu türlü bir tekniğe başvurduğunu söylerken, “Bu durum, onlarca yıldır süren kedi-fare oyununda öteki bir çeşit.” dedi.

Madden, Kim Jong-Un’un mevt korkusu nedeniyle uzun konvoy halinde misal otomobillerle dolaştığını ve yeraltında kendisi için sığınak inşa ettirdiğini de öne sürdü. Madden, “Onun bir meskende olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak o başkasında çıkabilir.” dedi.

Kim Jong-Un’un bu yüzden 8 malikane inşa ettirdiği belirtilirken, bu hareket akıllara Çin’in birinci imparatoru Qin Shi Huang’u getirdi. Huang’ın da suikastçılardan kaçmak için her gece farklı bir yerde uyuduğu tez ediliyordu.

KİM JONG-UN’UN 13 KONUTU BULUNUYOR

Madden, Kim Jong-Un’un ülke genelinde 13 farklı konutu olduğunu belirtirken, Kim Jong-un’un ülke genelinde yaklaşık 13 yerleşim yeri var. Buralarda, kendisi ve ailesi için konutların yanı sıra cümbüş alanları ve yemek yerleri de bulunuyor. Ayrıyeten hizmetliler için de misafirhaneleri var. ” dedi.

Ancak Madden’in bu açıklamalarının yanı sıra, yeni inşa edilen meskenlerin Kim Jong-un’un akrabaları için yapıldığını öne sürenler de var. Kuzey Kore basınında yer alan haberler, bu konutların iktidar partisi içindeki yetkililer için yapıldığını öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.