Kredi kartı bilgileri nasıl korunur?

Siber suç iktisadının yıllık kıymeti her yıl artarak büyüyor. Siber güvenlik şirketi ESET yasa dışı yollarla ele geçirilen yaklaşık 24 milyar kullanıcı ismi ve parolanın dolanımda olduğunu paylaştı.

KREDİ KARTI BİLGİLERİ NASIL KORUNUR?

İşte kredi kartı bilgilerinin nasıl korunacağına ait teklifler:

TETİKTE OLUN

BİLGİ VERMEYİN

Telefonun başka ucundaki kişi ikna edici gelse bile telefon üzerinden hiçbir bilginizi vermeyin. Nereden aradıklarını sorun ve akabinde teyit gayesiyle o kurumu arayın. Lakin teyit için size kendi verdikleri bağlantı numarasını da aramayın.

Bir sanal özel ağ kullanmadan halka açık Wi-Fi irtibatlarından internete girmeyin. Girmeniz gerekiyorsa da bu ilişkileri kullanırken kart bilgilerinizi girmenizi gerektiren online alışveriş üzere süreçler yapmayın.

KART BİLGİLERİNİZİ KAYDETMEYİN

Size bir sonraki ziyaretlerinizde vakit kazandıracak olsa da online alışveriş sitelerinde ve öbür sitelerde kart bilgilerinizi kaydetmeyin. Bu durum, o şirketin bilgileri ihlal edilirse ya da hesabınız ele geçirilirse kart bilgilerinizin çalınma ihtimalini azaltacaktır.

Tüm dizüstü bilgisayarlarınıza ve (telefon ve tablet vb. gibi) araçlarınıza saygın bir güvenlik sağlayıcısından kimlik avı müdafaasını da içeren bir antivirüs programını indirin.

İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMASI KULLANIN

Tüm hassas hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın. Bu durum, çalınan/kimlik avı ile ele geçirilen şifrelerle bilgisayar korsanlarının hesaplarınızı kırıp açma ihtimallerini azaltır.

Sadece legal pazar yerlerinde yer alan (Apple App Store ve Google Play) uygulamaları indirin.

Online alışveriş yapıyorsanız yalnızca HTTPS kullanan (URL’nin yanındaki tarayıcı adres çubuğunda bir kilit işareti olan) internet sitelerini tercih edin. Bu, dataların ele geçirilme ihtimalinin daha düşük olduğu manasına gelir.

Tüm banka ve kart hesaplarınıza dikkat etmek de güzel bir metot. Rastgele bir kuşkulu süreç tespit ederseniz bu durumu çabucak banka/kart hizmet sağlayıcınızın dolandırıcılık takımına bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.