Kedisini tekmeleyen futbolcu Kurt Zouma’ya 180 saat kamu hizmeti cezası verildi

İngiltere’de futbol oynayan West Ham United futbolcusu 27 yaşındaki Kurt Zouma, kedisini tekmelediği gerekçesiyle 180 saat fiyatsız kamu hizmetine mahkum edilip 5 yıl mühletle kedi sahibi olması yasaklandı.

Zouma, hakkındaki kararı öğrenmek için geldiği Thames Sulh Ceza Mahkemesi’nde, kedi kostümü giyen bir protestocu tarafından karşılandı.

Yargıç Susan Holdham, kedinin tekmelenmesini “utanç verici ve kınanması gereken bir eylem” olarak nitelendirerek, futbolcuya hitaben “Kedi muhtaçlıklarını karşılamak için sana muhtaçtı. Şubat ayındaki o gün kedinin muhtaçlıklarını karşılamadığın üzere eğlencen için gereksiz formda acı çekmesine neden oldun.” dedi.

Futbolcunun avukatları ise müvekkillerinin ırkçı taciz ve tehditlere maruz kaldığını, Adidas sponsorluk mutabakatını kaybettiğini, 250 bin sterlin para cezasına çarptırıldığını ve imgelerin ortaya çıkmasının akabinde Fransa ulusal kadrosuna seçilmediğini kaydetti.

Mahkeme, Kurt Zouma’yı, 180 saat fiyatsız kamu hizmeti cezasının yanı sıra 8 bin 887 sterlinlik (184 bin TL) dava masraflarını ödemeye mahkum etti. Ayrıyeten futbolcunun 5 yıl müddetle kedi sahibi olması yasaklandı.

Futbolcunun kardeşi Yoan Zouma da hatanın işlenmesine yardım ettiği gerekçesiyle 140 saat kamu hizmeti cezasına çarptırıldı.

Kararda, cezada kardeşlerin daha evvelden bir cürüm kayıtları olmaması, kabahatlerini kabul etmeleri ve olayın meydana gelmesinden sonra Kurt Zouma’nın West Ham tarafından para cezasına çarptırılması dikkate alındı.

Şubatta ortaya çıkan imajlarda, Fransız asıllı futbolcunun, konutundaki kediye topa vurur üzere tekme attığı ve bu sırada evdekilerle gülüp eğlendiği yer almıştı. Ayrıyeten oyuncunun “Yemin ederim onu öldüreceğim.” dediği duyulmuştu.

Olay sonrası futbolcu Kurt Zouma özür dilese de grubu tarafından para cezasına çarptırılmış, meskendeki 2 kedi de müdafaa altına alınmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.