Kaymakamlık sınavı 2021 saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? Kaymakamlık sınavı kaç dakika ÖSYM!

Kaymakamlık sınavı 2021 için başvurular 26 Mayıs- 2 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından tamamladı. 

KAYMAKAMLIK SINAVI 2021 KAÇTA BAŞLIYOR, BİTİYOR?

Kaymakamlık sınavı saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacak. Sınav ÖSYM takvimine göre, 10 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşecek. 2021 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı Ankara’da düzenlenecek. Adaylar sınav giriş belgesi olmadan sınav salonların alınmayacak. Sınav giriş belgesi AİS ekranından alınacak. Adaylar bu belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sınavın yapılacağı hafta içerisinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecekler.

KAYMAKAMLIK SINAVI GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA AİS!

ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuza göre 2021 Kaymakamlık sınavında adaylara 34 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 66 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacak.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe (14), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4), Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (6) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

Alan Bilgisi Testi : Anayasa Hukuku (13), İdare Hukuku (18), Türkiye’nin İdari Yapısı (14), Türkiye’de Mahalli İdareler (9), ekonomi (12) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.