İsrail’in çelik ithalatı tercihi Türkiye

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) açıklamasına nazaran, ÇİB heyeti, 17 firmadan 28 kişinin iştirakiyle yeni iş birlikleri ve ortak yatırımlar için görüşmeler gerçekleştirdi.
ÇİB’in İsrail’de yaptığı temaslar kapsamında, B2B görüşmelerle iki ülke ortasındaki ticaret hacminin artırılması hedeflendi.

İki ülke ortasında karşılıklı ticaret istatistikleri incelendiğinde, İsrail’in Türkiye’den en çok ithalat gerçekleştirdiği dal açık orta çelik oldu. Çelik kesimini sırasıyla araba ve plastik eserleri takip etti.

İsrail’in Türkiye’ye olan ihracatında ise çeşitli kimyasal eserler, mineral yakıtlar ve çelik hurdası öne çıktı.

“İsrail’in 2002 yılından günümüze kadar en fazla çelik ithalatı gerçekleştirdiği ülke Türkiye”

AA’nın haberine nazaran, ÇİB İdare Şurası Lideri Adnan Aslan, şunları kaydetti:
“İsrail’in çelik ithalatı istatistiklerine bakıldığında, 2002 yılından günümüze kadar en fazla çelik ithalatı gerçekleştirdiği ülke Türkiye olmuştur. 2021 yılında 3,5 milyar dolarlık çelik ithalatı gerçekleştiren İsrail çelik tüketicileri, kelam konusu ithalatın yaklaşık 1,2 milyar dolarlık kısmında Türk çelik ihracatçılarını tercih etti. Türkiye’yi sırasıyla 699 milyon dolar ile Çin, 401 milyon dolar ile Rusya ve 184 milyon dolar ile Ukrayna takip etti. 2022 yılı birinci 7 ayında ise Türkiye’nin İsrail’e çelik ihracatı bedel bazında 2021’in birebir devrine nazaran yüzde 39 artış ile 951 milyon dolar, ölçüde ise yüzde 10 artış ile 1,1 milyon ton olarak gerçekleştirildi. Bilhassa ham husus fiyatlarında yaşanan artışın eser fiyatlarına olan tesiri ile bedelde yaşanan değişim ölçüye nazaran daha yüksek oldu.


En fazla ihraç edilen birinci 5 ürün

Sırasıyla 2022 yılında tonaj bazında en fazla ihraç edilen birinci 5 eser ise inşaat çeliği, filmaşin, dikişli boru, sıcak yassı ve inşaat aksamı oldu.”

“8 ayda 17 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi”

Yılın 8 ayında 17 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini vurgulayan Aslan, “İhracat maksadımız 25 milyar dolardı. Lakin 21 milyar dolarda kalabiliriz. 2021 yılını, 21-22 milyar dolarla kapattık. Maksadımız yüzde 20 artıştı ancak emtia fiyatlarındaki yükseliş ve tonaj artışından ötürü mayıs ayında yıl sonu gayesini revize ettik. Geçen seneye nazaran yılı birebir ton ve kıymetle kapatacağız üzere görünüyor.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.