İsrail İHA’sına Ege Denizi’nde 6 aylık vazife

Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Hudutlarının İdaresi için Operasyonel İşbirliği Ajansı Frontex, Kıyı Güvenlik faydasına 6 milyon euro’ya kiralanan İsrail Havacılık ve Uzay Endüstri’nin (IAI) HERON tipi İHA’sı Ege’de devriye gezeceğini duyurdu.

İHA, Girit’teki askeri havaalanında bulunurken topladığı imajları Yunan Kıyı Güvenliği’ne Varşova’daki Frontex karargahının operasyon odalarına iletecek. İsrail İHA’sının bilhassa Girit’in kuzey ve güneyini inceleyeceği de açıklandı.

Yunan basını, İsrail İHA’sının Türkiye’den İtalya’ya geçmeye çalışan göçmenlerin tespitinde de değerli role sahip olduğunu duyurdu. Birebir vakitte uyuşturucu kaçakçılarının saptanmasında da İsrail uçağı misyon yapabilecek.

Frontex Lideri’nin Yunanistan’ı ziyareti vesilesiyle, Denizcilik Bakanlığı’ndan kaynaklar, Frontex’in ortak finansmanı ile LS’nin gelecekte alacağı tüm teknelere kamera kurulması konusunda mutabakata varıldığını belirtti. Teşebbüsün gayesi, insan hakları ihlalleriyle ilgili şikayetlerin anında denetim edilebilmesi için Yunan karasularında gerçekleştirilen operasyonları görüntüye kaydetmek olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.