İslami Cihat Örgütü, İsrail ile ateşkese varıldığını doğruladı: 23:30’da başlayacak

İsrail’in Gazze’ye yönelik taarruzları 3 gündür devam ediyor. İsrail ve Filistin’in, Mısır’ın arabuluculuğunda yaptıkları görüşmeler sonucunda taraflar ortasındaki ateşkesin mahallî saatle 23.30’da başlayacağı öne sürüldü. İsrail tarafı şimdi ateşkesi doğrulamadı. Filistin İslami Cihat Örgütü’nün Sözcüsü Muhammed el-Hindi yaptığı açıklamada, İsrail ile 3 gündür süren ağır çatışmaları sona erdirmek için Mısır’ın aracılık ettiği ateşkesi kabul ettiklerini söz ederek, ateşkes mutabakatına müzakerecilerin Filistin İslami Cihat Örgütü’nün Cenin önderi Bassem Saadi’nin hür bırakılmasını da dahil etmek için çalıştıklarını aktardı.

Kısa mühlet evvel Cenin’de tutuklanan Saadi, İsrail ile Filistin İslami Cihat Örgütü ortasında taarruzların başlamasına neden olan tetikleyici olaylardan biriydi.

ATEŞKESİN 20.00’DA BAŞLAMASI BEKLENİYORDU

Mısırlı bir güvenlik kaynağı, İsrail’in ateşkes teklifini teklifi kabul ettiğini tabir etmiş, Mısır’ın ateşkes eforlarına aşina olan bir Filistinli yetkili ise, kelam konusu ateşkesin lokal saatle saat 20.00’de yürürlüğe gireceğini aktarmıştı. Lakin İsrailli bir kaynak ise, ateşkes görüşmelerin hala “ilerlemeye” devam ettiğini belirtmiş, “Ateşkes olacağı kesin değil” tabirlerini kullanmıştı.

İsrail’in başşehri Tel Aviv’de mahallî saate 20.00’de başlaması beklenen ateşkese dakikalar kala siren sesleri yükselmeye başlamış, Demir Kubbe hava savunma sistemi roketleri havada imha etmişti. Hücumda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirilmişti.

İsrail İç Cephe Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail vatandaşlarına inançlı yerde kalmaları daveti yapılmış, İsrail’in operasyonlarının şimdi tamamlanmadığı bildirilmişti.

GAZZE ŞERİDİ’NDE CAN KAYBI 41’E YÜKSELDİ

Filistin Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ataklarda can kaybının 41’e yükseldiği aktarılarak, hayatını kaybedenler ortasında 15 çocuk, 4 bayan bulunduğu söz edildi. Bakanlık ayrıyeten, akınlarda 311 kişinin yaralandığını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.