İran’da şovlar büyüyor: Skandal benzetme

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan halk hareketi büyüyor… İran İhtilal Muhafızları göstericiler ile ilgili bir benzetme yaparak, Tahran idaresinin olaylara bakış açısını gözler önüne serdi.

İran’da ahlak polisinin gözaltısı sırasında bir bayanın hayatını kaybetmesinden sonra başlayan şovlar altıncı gününe girerken, sokak çatışmalarında meyyit sayısı artmaya devam ediyor.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini, geçen hafta Tahran’da ahlak polisleri tarafından tutuklanmasının akabinde komaya girerek hayatını kaybetmişti. Mevtin akabinde başşehir Tahran dahil olmak üzere ülke çapında hareketler başlamıştı.

Gösterilerde 6 gün geride kalırken sivil toplum kuruluşları en az 31 kişinin hayatını yitirdiğini duyurdu.

Göstericiler dün Tahran’da aksiyon düzenledi.

Amini’nin babası ise ömrünü yitiren kızının rastgele bir sıhhat meselesinin olmadığını ve gözaltı sırasında kızının bacaklarında ezikler oluştuğunu ve kızının vefatından polisi sorumlu tuttuğunu söylemişti. Ahlak polisi ise genç kıza makus muamelede bulunmadıklarını tez etti.

Gözaltında ömrünü yitiren genç kızın Cumartesi günü yapılan cenazesinden sonra şiddetli şovlar tüm ülkeye yayıldı.

İran’ın dini önderi Ayetullah Ali Hamaney, geçen yıl su kıtlığı nedeniyle çıkan sokak çatışmalarından bu yana İran tarihindeki en şiddetli hareketleri hakkında bir açıklama yapmazken, Hamaney’in baş danışmanı, Amini’nin ailesine bu hafta başsağlığı dileyerek, dini önderin bu olaydan etkilenip keder duyduğunu ve bu olayın takipçisi olacaklarını belirtti.

Resmi IRNA haber ajansının haberinde, dün güneydeki Şiraz kentinde bir “polis muavininin” aldığı yaralardan dolayı hayatını kaybettiği bildirildi.

Kermanşah bölgesinde ise kent savcısının açıklamasına nazaran dün çıkan çatışmalarda iki kişi öldü.

Çoğunlukla bayanların katıldıkları ülke çapındaki şovlarda, göstericiler başörtülerini havada salladılar, yaktılar ve saçlarını kestiler.

Bir görüntüde, Tahran Üniversitesi’ndeki yüzlerce göstericinin “diktatöre ölüm” sloganı attıkları görüldü fakat Reuters haber ajansı görüntünün doğruluğunu şimdi teyit edemedi.

İran’da yaşanan olay Türkiye’de de reaksiyon çekmişti. Bir gösterici öldürülen genç bayana dikkat çekmek için saçını kesmişti.

IŞİD’E BENZETTİLER

Ülkede bu gelişmeler yaşanırken İran İhtilal Muhafızları’ndan çok sert bir açıklama geldi. İran İhtilal Muhafızları tarafından yapılan açıklamada şovların komplocular tarafından yapıldığını ve hem ülke içindeki hem de ülke dışındaki ögelerin bu şovların gerisinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, “İran İslam Devleti’nin tarihi yabancı düşmanlarla birlikte hareket eden yerli fırsatçılarla dolu. Bu düşmanlar her fırsatı kullanarak İran’a saldırmak için harekete geçmiştir” denildi. İran İhtilal Muhafızları ayrıyeten göstericilere “IŞİD benzeri” yorumunu yaparken, “Kadının vefatıyla ilgili yanlış ve taraflı savlar ortaya atılıyor ve İran halkı üzerinde ruhsal operasyon yapılıyor” denildi.

İran İhtilal Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, İran halkına da dayanakları için teşekkür edilirken Amini’nin ailesine ve yakınlarına baş sıhhati dileğinde de bulunuldu.

WHATSAPP’TAN DAYANAK MESAJI

Gösterilerin artmasıyla birlikte ülkede internet kesintisi ve toplumsal medyaya erişim kısıtlaması gelirken ABD merkezli iletileşme uygulaması WhatsApp’tan dikkat cazibeli bir duyuru geldi.

Facebook ve Instagram ile birlikte ABD merkezli Meta’nın alt kuruluşu olan WhatsApp, “İran’daki kullanıcıların dünya ile ilişki sağlaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplumsal platformlara erişim sağlayabilmek için elimizden gelen teknik yeterliliği çözmeye çalışıyoruz” duyurusunu yaptı. Şirket, İran’daki telefon numaralarını engellediğine yönelik tezleri da yalanladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.