Hong Kong’un İngiltere’den döneminin 25. yılı: Şi Cinping yemin merasiminde

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Hong Kong idari idaresinin 1997 yılında İngiltere’den döneminin 25. yıl dönümü nedeniyle ziyarette bulundu. Cinping, Hong Kong Özel İdari Bölgesi başkanlığına seçilen John Lee’nin yemin merasimine katıldı.

Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya nazaran, Devlet Lideri Şi Cinping, yemin merasiminde yaptığı konuşmada “Hong Konglu gençlerin zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak ve parlamaları için daha fazla fırsat yaratmaya yönelik gayret sarf edildiğini” vurguladı. Şi, “Gençler geliştiğinde Hong Kong büyür. Gençler büyüdüğünde Hong Kong büyür. Gençler için bir gelecek olduğunda, Hong Kong için bir gelecek vardır” dedi.

ABD ve İngiltere’den ise Hong Kong’un İngiltere’den ayrılışının 25. yıl dönümü nedeniyle açıklama yapıldı. The Guardian’ın haberine nazaran, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Hong Kong’dan vazgeçilmeyeceğini” belirterek “Hong Kongluların hak ve özgürlükleri tehdit altında” dedi.

ABD: ‘TEK ÜLKE, İKİ SİSTEM’ UYGULANMIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Çin idaresinin “Tek ülke, iki sistem” modeline hürmet göstermediğini savundu. Blinken, bugün yaptığı açıklamada “Hong Kong ve Pekin yetkililerinin, demokratik iştiraki, temel özgürlükleri ve bağımsız medyayı bir kesimi olarak görmedikleri çok açık” diye konuştu. 2020’de Hong Kong’da uygulanan katı bir güvenlik yasasının “özerkliğin erozyona uğramasına” yol açtığını savunan Blinken, “Hong Kong’daki beşerlerle dayanışma içindeyiz ve vaat edilen özgürlüklerinin geri verilmesi davetlerini güçlendiriyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.