Hekimden hakkındaki şikayete karşılık: Hasta haklıdır

İZMİR – İş yoğunluğu, sıhhatte şiddet ve haklarını alamamaktan şikayetçi olan tabipler, Sıhhatle İlgili Birtakım Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne karşı 15 Haziran günü iş bıraktı.

Hastanelerde sıhhat sistemindeki problemler nedeniyle hastalar ile tabipler ortasında birçok sorun yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Manisa Kent Hastanesi Kardiyoloji Kısmı’na başvuran bir hasta, hastanedeki yoğunluk nedeniyle kardiyoloji uzmanı hakkında CİMER’e şikayette bulundu.

‘HASTANE İÇİNDE ELEKTRİKLİ BİSİKLET KULANIYORUM’

Şikayet edilen kardiyoloji uzmanı verdiği karşılık hastanın “haklı” olduğunu belirterek şunları söyledi: “Hastamızın geldiği gün motamot söylendiği üzere olmuştur. Hastamız şikayetinde haklıdır. Hastanenin en çok hasta yatıran doktorlarından biriyim. Haftalık mesai saatim 55-60 saati aşmaktadır. Ayrıyeten 35 ve 72 km. uzaklıktaki iki farklı ilçeye süreksiz misyona sistemli olarak gönderilmekteyim, bu durum yatan hastalarımı ihmal etmeme yol açmaktadır. Nöbetlerimde hem koroner anjıografi salonuna hem de 18 yataklı koroner ağır bakımın tek tabibi olarak çalışmaktayım. Çok sayıda serviste, koroner ağır bakımda ve öbür ağır bakımlarda hastalarım yatmaktadır. Hastane içinde süratli olmak için elektrikli bisiklet kullanmama karşın sabah ve akşam vizit saatlerinde hastalarımın epikrizlerini, orderlarını, muayenelerini yetiştiremediğim günler olmaktadır, gün içinde bu işleri yapmaktayım. Mesela bugün ( 16.06.2022) poliklinikçi olmama karşın öğle ortası koroner ağır bakımda yatan İ. Ö. isimli hastama kalıcı kalp pili taktım.”

‘ÇALIŞMA KOŞULLARIMIN İNSANİ DÜZEYDE DÜZENLENMESİNİ ARZ EDERİM’

5-6 dakikada hasta bakmak zorunda olduğunu söz eden kardiyoloji uzmanı, vilayet sıhhat müdürlüğü ve sıhhat bakanlığından şikayetçi olduğunu da lisana getirdi. Yoğunluktan ötürü başına gelecek her türlü şiddetten yetkililerin sorumlu olduğunu vurgulayan kardiyoloji uzmanı, “Başhekimliğe ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’ne MHRS randevularımın 20 dakikada bir hasta olarak yazılmasını istememe karşın 10 dakikada bir randevu açıldı. Ayrıyeten sabah ve akşam vizitlerimin vaktini işgal edecek halde erken ve geç randevular verildi. Sonuç ve denetim hastalarımla bir arada hasta bakma müddetim 5-6 dakikaya indirildi. Bunun sorumlusu olan Başhekimliğimizden, Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüzden ve Sıhhat Bakanlığımızdan ben de şikayetçiyim. Bu yoğunluğumdan ötürü başıma gelecek şiddet, malpraktis durumlarında maddi ve manevi olarak müteselsil sorumlu olduklarını ve dava hakkımın gizli olduğu bildiririm. Sorumlulara gerekli cezanın verilmesini ve çalışma koşullarımın insani düzeyde düzenlenmesini arz ederim” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.