Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan Munzur Şenliği açıklaması

Tunceli Valiliği, 21- 24 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştirilecek 20. Munzur Kültür ve Tabiat Şenliği kapsamında planlanan kimi etkinliklere müsaade vermedi. Karara ait basın açıklaması yapan Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu, “Festival programında yer alan aktiflikleri değiştirmeden fiili ve yasal olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Tunceli Belediyesi tarafından düzenlenen 20. Munzur Kültür ve Tabiat Şenliği 21-24 Temmuz tarihleri ortasında yapılacak. Valilik, şenlik kapsamında sahne alması planlanan Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi konserlerine Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na uygun olmadığı gerekçesiyle, Moğultay Mahallesi Sanat Sokak’tan Kışla Meydanı’na yapılacak olan yürüyüşe de 2022 yılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri güzergahına uymadığı gerekçesiyle müsaade vermedi. Ayrıyeten, konserlerin düzenleneceği stadyumun da o tarihlerde bakım ve tamirat çalışması olacağı münasebeti ile uygun olmadığı belirtildi.

“KABUL ETMİYORUZ”

Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu da belediye binasında mevzuya ait basın açıklaması yaptı. Maçoğlu, şunları söyledi:

* “Festival programının içeriğine ait bilgilendirmeyi ve oluşan tertip komitesinin bilgilerini 30.06.2022 tarihinde mülki yönetim amirliğine iletmiştik. 18 Temmuz tarihinde Valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına gönderilen yazıyla kısmi yasaklamalar olduğu tarafımıza bildirilmiştir.

* Yapılan bildirimde stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren tamirler, yoksulluğa, yozlaşmaya, asimilasyona, tabiat katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Küme Yorum ile Küme İsyan Ateşinin konserlerine müsaade verilmeyeceği tabir edildi. İki müzik kümesine uygulanan yasak keyfidir.

* Öte yandan vilayetimize gelecek olan on binlerce insanın stadyumda müzik dinlemesinin engellendiği, Atatürk Mahallesindeki minibüs esnafı ve öbür esnafın ekonomik olarak faydalanacağı, konser etkinliklerinin yasaklanması bu insanların cezalandırılması manasına gelmektedir. Tarafımızca stadyumda şu an için bir tadilat-bakım çalışması da gözlemlenmemektedir.

* İsmi geçen Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşinin bundan evvel birçok yerde konser verdikleri, çeşitli etkinliklerde dinleti sundukları bilinmektedir. Keyfi kararlarla müzik kümelerinin, halk sanatkarlarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz.

* Daha evvel planlandığı biçimde Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi de Seyit İstek Meydanı`nda kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerdir. Yürüyüşün engellenmesi yozlaşmaya, madenciliğe, tabiat katliamlarına karşı protesto hakkının engellenmesi demektir. Yürüyüşümüzü planladığımız formda birebir gün ve tıpkı saatte gerçekleştireceğiz.”

VALİLİKTEN DE AÇIKLAMA YAPILDI

Tunceli Valiliği de şenlik ile ilgili resmi Twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada getirilen yasakların nedenleri şöyle sıralandı:

“Valiliğimizce, vilayetimizde düzenlenecek olan şenliğin huzur ve itimat ortamında gerçekleşmesi emeliyle ilgili mevzuat çerçevesinde aşağıdaki önlemlerin alınması kararlaştırılmıştır.

* Bu kapsamda Küme İsyan Ateşi ve Küme Yorum isimli müzik kümelerinin vilayet hudutları içerisinde toplu yahut kişisel olarak düzenleyeceği konser, müzik dinletisi vb. ismi altında gerçekleştireceği her türlü aktifliğe 2911 sayılı Toplantı Şov Yürüyüş Kanununun 17. Hususu ve 5442 sayılı vilayet yönetimi kanunun 1 l C hususu kapsamında müsaade edilmemesine karar verilmiştir.

* Ayrıyeten şenlik programı dahilinde ilimiz Moğultay Mahallesi Sanat Sokaktan Kışla Meydanı istikametine yanlışsız yapılmak istenilen yürüyüş güzergahı 2022 yılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Güzergah Planı içerisinde yer almadığından uygun görülmemiştir.

* Vilayet Merkezimiz ve ilçelerimizde 4 gün boyunca sürecek şenlik programlarının geri kalan kısımlarında rastgele bir kısıtlamaya gidilmemiştir.

* Halkımızın huzur ve güvenliği için şenlik mühletince gereken tüm önlemler Valiliğimizce alınmıştır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.