Etraf kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetleri durduruldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “Erzincan İliç’te boru sınırlarındaki arıza nedeniyle etraf kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz. Ek çevresel güzelleştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlığımız Kontrol gruplarınca tespit edilene kadar tesisin çalışmasına müsaade verilmeyecek.” dedi.

İşletmenin solüsyon boru sınırlarında 21.06.2022 tarihinde yaşanan arıza sonucunda meydana gelen Etraf Kanunu’na istinaden Bakanlığa bağlı Etraf Kontrol Takımları bölgeye sevk edilmiş ve “en üst sınır” olan 16 Milyon 441 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştı. Gerekli isimli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na da cürüm duyurusunda bulunulmuştu.

BAKANLIK GRUPLARINCA TAHLİL ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bakanlık nezaretinde gerçekleştirilen acil müdahale sonrası temizleme çalışmalarının kâfi olup olmadığının tespit edilmesi gayesiyle Etraf Laboratuvarı tarafından alınan 27 adet numunenin tahlilleri sürdürülüyor.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANANA KADAR TESİSİN FAALİYET GÖSTERMESİNE MÜSAADE VERİLMEYECEK

Öte yandan gibisi olayların yaşanmaması için ek çevresel uygunlaştırma çalışmalarının tamamlandığı Bakanlık kontrol takımlarınca tespit edilene kadar tesisin faaliyet göstermesine müsaade edilmeyecek.

Bakanlık, firmaya 2872 sayılı Etraf Kanunu’na istinaden “en üst sınır” olan 16 Milyon 441 Bin Türk Lirası idari para cezası uygulamış ve gerekli tahlilleri yapmak üzere numuneler toplamıştı.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.