Estonya’da Sovyet savaş anıtları kaldırılıyor

Estonya hükümeti, ülkedeki Sovyetler Birliği periyoduna ilişkin savaş anıtlarının halka açık yerlerde bulunmaması tarafındaki kararıyla tartışılıyor. Karara, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları sonrası ülkedeki Sovyet savaş anıtlarının varlığının “gerilimi artırdığı” münasebeti gösterildi.

BBC’nin Estonya kamu yayın kuruluşu ERR’den aktardığına nazaran, hükümetin kelam konusu kararı sonrası Estonya-Rusya hududunda yer alan Narva kentindeki Sovyet T-34 tankı kaldırıldı. Nüfusunun yüzde 97’sinin Rusça konuştuğu ülkenin en büyük üçüncü kentinde anıtın kaldırılması süreçlerinin tamamlandığı ve Estonya Savaş Müzesi’ne götürüldüğü aktarıldı.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas hususla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetinin “Rusya’ya Estonya’daki barışı bozmak için geçmişi kullanma fırsatı vermeyeceğini” söyledi, “Narva’daki anıtlar etrafında artan tansiyon göz önüne alındığında kamu tertibini ve iç güvenliği sağlamak için süratli hareket etmeliyiz” sözlerini kullandı.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ise “Sovyet savaş anıtlarına Estonya’nın kamusal alanında hiçbir yerinin olmadığını” savundu. Reinsalu, Rusya vatandaşlarına verilen 50 bin vizenin iptal edilmesini de savunarak “Rus toplumunun Ukrayna işgalinden pasif bir ahlaki sorumluluk taşıdığı” sözlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.