Erdoğan imzaladı: Marmaris’te SİT müdafaa statüsü değişti

Erdoğan, doğal SİT alanların korunmasına ait unsur kararlarını esneten karardan, 3 gün sonra Marmaris’in en hoş koylarının bulunduğu alanların müdafaa statüsünü değiştiren karara imza attı. Karardan bir gün sonra Beykoz’da Boğaz’a nazır yerlerin statüsü değiştirilmişti.

Cennet ormanları, deniz ve yayla yerlerini yapılaşmaya açan imar planı değişikliği kararlarına son devirde sürat veren AKP iktidarı, Doğal Sit alanlarının korunmasına ait unsur kararlarına da müdahale ederek esnetti.

Yayınlanan yeni unsur kararlarda “Ulusal güvenlik”, “kamu yararı” üzere muğlak sözlerle “Kesin Korunacak Hassas Alanlar’da müsaade verilecek faaliyetler genişletildi.

Bu kararın Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanmasının çabucak akabinde İstanbul’un göz bebeği Beykoz’da Boğaz’a nazır toprakların SİT statüleri değişti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü Beykoz için aldığı kararın benzerini artık Türkiye’nin incisi Marmaris için imzaladı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan 5850 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı şöyle:
“Muğla İli, Marmaris İlçesi hudutları içerisinde bulunan Hisarönü, Turgut, Orhaniye Mahalleleri ve Etrafı (1. Etap) Doğal Sit Alanının muhafaza statüsünün yine kıymetlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede hudut ve koordinatları gösterilen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 109’uncu unsuru mucibince karar verilmiştir.”

Erdoğan’ın 22 Temmuz 2022 tarihli Marmaris kararı…

YENİ UNSUR KARARLARIYLA BİRÇOK FAALİYETE MÜSAADE VERİLEBİLİYOR

“Kesin korunacak hassas alan sözü yeni prensip kararlarıyla eskisi kadar “dokunulamaz” manasına gelmiyor. İşte 20 Temmuz 2022 tarihli yeni unsur kararlarından birkaç örnek:

* Ulusal güvenlik için zaruret arz eden tesisler yapılabilir.

* “Kesin Korunacak Hassas Alan” tescili yapılmadan evvel mevzuata uygun olarak yapılmış ve faaliyeti devam etmekte olan bir alt yapı uygulaması yahut tesisi varsa; mevcut uygulamaya yahut tesise ait ek bir çizgi, yapı ya da gibisi yeni bir düzenleme yapılmaması şartlarıyla kelam konusu mevcut uygulamalara yönelik minimum seviyede bakım, tamirat ve düzgünleştirme çalışmaları ile mühlet uzatımına müsaade verilebilir.

* Kamu faydasının gerektirdiği muhtaçlık hallerinde yol güzergahının kullanılması şartıyla atıksu, içme suyu, doğal gaz ile elektrik ve irtibat sınırı yapılabilir.

* Dalyan ve lagün ekosistemlerinde doğal istikrarın devamlılığının sağlanması gayesiyle ilgili kamu kurumu görüşleri doğrultusunda ve rastgele bir yapı yapılmamak kuralıyla alanın özelliğinden kaynaklanan klasik avcılık teknikleriyle yapılan balıkçılık faaliyetlerine ve faaliyetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak hedefiyle mevcutların rehabilitasyonuna, bakımına ve tamiratına müsaade verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.