Engelli maaşı ne kadar oldu? Minimum fiyata gelen artırım sonrası engelli maaşı, işsizlik ödeneği, GSS primi ne kadar oldu?

Yeni asgari ücret yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı direkt etkilemesinin yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından da her vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Yeni taban fiyat sayısıyla, engelli aylığı, işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj fiyatları, minimum ücretlilerin rapor fiyatlarının de ortalarında olduğu birçok kalemde değişiklik yaşandı. Pekala, minimum fiyata gelen artırım sonrası, engelli maaşı, işsizlik ödeneği, GSS primi ne kadar oldu?

YENİ ENGELLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Yeni minimum fiyatla yüzde 40-69 oranlarında engelliliği bulunanlar için engelli aylığı bin 124 lira, yüzde 70 ve üzerinde engellilik oranı olanlar için ise engelli aylığı bin 687 lira, engelli yakını aylığı da bin 124 lira oldu.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR OLDU?

İşsizlik ödeneğinin alt hududu minimum fiyatın yüzde 40’ı, üst hududu ise taban fiyatın yüzde 80’i olarak hesaplandığından yeni taban fiyatla işsizlik ödeneğinin en düşüğü 2 bin 588 lira, en yükseği ise 5 bin 176 lira biçiminde uygulanacak. Bu sayılardan yüzde 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

GSS PRİMLERİ NE KADAR OLDU?

Yeni taban fiyat artışı GSS primlerini de etkiledi. Hastanelerden ve sıhhat kuruluşlarından yararlanmak için brüt minimum fiyatın yüzde 3’üne karşılık gelen 194 lira 13 kuruşun ödenmesi gerekecek.

STAJ FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Staj fiyatı de yeni taban fiyatla yükselecek. Bu sayı 20’den az çalışanı olan iş yerlerinde 825 lira, 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 1650 lira olarak uygulanacak.

KIDEM TAZMİNATI NE KADAR OLDU?

Asgari fiyatlı bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt minimum fiyat meblağında kıdem tazminatı hak ederken yeni minimum fiyatla çalışanın yıllık kıdem tazminatı 6 bin 471 liraya yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.