Emine Şenyaşar’a 15’inci soruşturma: Buradan kalkmayacağım

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar‘ın Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti, 400 gündür sürüyor.

#ŞenyaşarAilesineAdalet sayfasından yapılan paylaşımda “Hayırlı Ramazanlar İslam ümmeti, nöbet boyunca anneye açılan soruşturma sayısı 15 oldu. Anne sanık olarak emniyette ifade veriyor. Mağdur ise devlet hastanede 3 insanı, adamları ile katleden milletvekilidir” denildi.

‘Erdoğan nasıl rahat uyuyor?’

Hakkında 15’inci soruşturma başlatılan Emine Şenyaşar, kendilerine zulmedildiğini ve adaletin olmadığını belirtti. Şenyaşar, “Oğlum Fadıl’ı bırakın. Ben burada oruçlu halimle nöbet tutup, adalet talep ediyorum. Emine (Cumhurbaşkanının eşi) ve Erdoğan nasıl rahat uyuyabiliyorlar. Hiç mi sesim onlara gitmiyor? Hiç mi rüyalarına girmiyorum? Artık yeter, Fadıl’ımı bırakın” dedi.

‘Ölsem bile kalkmayacağım’

Evini ve torunlarını bırakıp 400 gündür bekleyen Şenyaşar “Çocuklarım ne yaptı? Kendi dükkanlarındaydı. Niye öldürdüler? İfademde bana niye burada oturuyorsun dediler. Ferit’i, beni dövdüler. Nezarethaneye götürdüler. Oğlum bırakılmayana kadar, ölürsem bile buradan kalkmayacağım” ifadelerini kullandı.

Nöbeti sürdüren Ferit Şenyaşar ise adliye önündeki nöbetlerinin 400’üncü gününe girdiğini belirterek, “400’üncü güne özel anneye bir soruşturma daha açtılar” diye konuştu.

Şenyaşar, “Nöbete gelmeden önce ifade verdik. Nöbet yerimize geldik. Ortada üstünlerin hukuku var. Burada hastane içinde 3 insanı katledenler mağdur oluyor. Adalet arayan anne sanık olarak ifadeye çağrıldı. Bunu da yetkililere söylüyoruz. Bütün yetkililer ‘elimizde bir şey yok, bize ne talimat geliyorsa, onu uyguluyoruz’ diyerek bizden kaçıyorlar” diye belirtti.

Anne Emine Şenyaşar hakkında 400 gündür süren Adalet Nöbeti boyunca 15 soruşturma açıldı. 15 soruşturmadan 2’si birleştirilerek “basit yargılama usulü” ile devam ederken, yine hakaret nedeniyle bir davanın iddianamesi ise Urfa 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Dava önümüzdeki aylarda görülecek. “Basit yargılama” usulünce yargılanan Şenyaşar’a, Ankara Batı 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nce açılan “Hakaret” davasında 265 gün adli para cezası verilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.