Emekli Denizaltı Komutanı Titan Denizaltısı’nın Batma Nedenlerini Açıkladı

Emekli Denizaltı Komutanından Titan denizaltı öngörüsü

Albay Önder Küçükbozbaş:

“Titan Denizaltısı’nın batmasında en büyük faktör sızdırmazlık özelliğini kaybetmesi”

“Titan denizaltısı için 4 bin metre derinlik büyük risk teşkil ediyordu”

Emekli seyir astsubayı Alper Dalgıç:

“Titan denizaltısı en fazla 3 bin metreye dalabilirdi”

“3 bin metreden sonra her türlü kazaya müsait duruma geldi”

ANTALYA – Atlas Okyanusu’nda kaybolan ve Titanic’in enkazını ziyaret etmek isteyen milyarderleri taşıyan deniz aracı Titan hakkında açıklamalarda bulunan Deniz Kuvvetlerinde uzun süre görev yapan Emekli Albay Önder Küçükbozbaş, “Bir denizaltının batabilmesi için sızdırmazlığını kaybetmiş olması yangın ya da patlama gibi bir olayın oluşması gerekir. Benim şahsi fikrim sızdırmazlığı ile ilgili bir sorun yaşadığını değerlendiriyorum. Batan denizaltı 4 bin metre test derinliği ile imal edilmiş. Bu nedenle 2 yada 3 bin metreden daha fazla dibe inmemesi gerekiyordu. Sızdırmazlık kaybetmesi ihtimali bu aşamada daha ön plana çıkıyor” dedi.

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde turistik hedefli Nemo Primeroo adlı denizaltının kaptanı Deniz Kuvvetlerinde uzun süre görev yapan Emekli Albay Önder Küçükbozbaş ve emekli Seyir Astsubayı Alpay Dalgıç, Titan denizaltısının batma nedenleri hakkında açıklamalarda bulundu. 19 yıl Deniz Kuvvetleri’nde denizaltı komutanlığı görevlerinde bulunduğunu söyleyen Emekli Albay Önder Küçükbozbaş, yaşanan olayın üzücü olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu denizaltı keşif araştırma denizaltısı. Bizim Alanya’da şu anda kullandığımız denizaltı ise turistik hedefli. Bu denizaltının maksimum dalış derinliği 100 metre. Batan denizaltı ise maksimum 4 bin metreye kadar dalabilir. Bildiğiniz gibi Titanik Gemisi 3800 metrelerde battı.”

“Maksimum seviyeye dalmak büyük risk”

Denizaltıların imalat esnasında yetkili kurumlarca ne kadar derinliğe kadar dalabilir diye incelendiğine dikkat çeken Emekli Albay Önder Küçükbozbaş, “Bir denizaltının batabilmesi için sızdırmazlığını kaybetmiş olması yangın ya da patlama gibi bir olayın oluşması gerekir. Benim şahsi fikrim sızdırmazlığı ile ilgili bir sorun yaşadığını değerlendiriyorum. Şöyle örnek verebilirim arkamda bulunan denizaltı 100 metreye kadar dalabilir. Biz ise bu turistik denizaltı olduğu için imalat derinliğinin üçte biri olan 30 ile 35 metreye dalıyoruz. Batan denizaltı ise 4 bin metre test derinliği ile imal edilmiş. Bu nedenle 2 yada 3 bin metreden daha fazla dibe inmemesi gerekiyordu. Sızdırmazlık kaybetmesi ihtimali bu aşamada daha ön plana çıkıyor” dedi.

” 4 bin metreye dalarak büyük risk almışlar”

24 yıl denizaltılarda seyir Astsubaylığı görevi yapan Alper Dalgıç, denizaltıların maksimum dalış derinliğinin yüzde 60’ından daha derine inmemesi gerektiğini vurguladı. Dalgıç, “Eğer buna uyulmazsa enteresan kazalar olabilir. Titan denizaltısı için maksimum derinlik test aşamasında 4 bin metre olarak belirlenmiş. Eğer maksimum derinlik 7 ya da 8 bin metre olarak belirlenmiş olsa idi 4 bin metreye dalmasında herhangi bir risk olmazdı. Bu aşamada 4 bin metre büyük risk ve her türlü kazaya açık durumda imiş denizaltı. Bizim Alanya’da turistik hedefli kullandığımız tekne 100 metre dalış derinliği olmasına rağmen 30 ila 35 metreden aşağıya risk olur diye dalmıyoruz. Ayrıca dalış esnasında ende ve arkada birer dalgıç bulunmakta. Her ihtimale karşı yine 2 şer adet dev hava balonları var. Tehlike anında altta bulunan ağırlık kurşunları da denizaltının içinden bir kol ile bırakılabiliyor. O zaman denizaltı otomatik olarak kendiliğinden su üzerine çıkabilir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir