Dünyada tek! Dev denizaltı havuzu suya indirildi

Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) ortasında 17 Aralık 2019 tarihinde imzalanan kontrat kapsamında tamamlanan denizaltı havuzu, Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hicri Ercili Tersanesinde merasimle suya indirildi.

Proje kapsamında tamamlanan havuz, ulusal denizaltı üretilmesi, denizaltıların bakım, tamirat ve modernizasyon faaliyetlerinin aralıksız sürdürüldüğü Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nın denizaltı inşa ile bakım tamirat altyapı ve kabiliyetlerinin arttırılması gayesiyle imal edildi.

Havuz ile ilgili gazetecilere açıklamada bulunan ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu, ASFAT ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için kıymetli bir gün yaşadıklarını söyledi.

Projenin çok kıymetli olduğunu ve stratejik değeri bulunduğunu aktaran Karaçorlu, “Denizaltı havuzumuz boş yükü ile 4 bin ton geliyor ve 3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine sahip. Öbür havuzlardan ayıran çok fazla özellik var. İçerdiği özellikler nedeniyle dünyada diğer bir örneği yok. En değerli özelliği havuzun kendine ilişkin bir kapama sistemi olması. Hem üzerine bir çatımız var hem de başında ve sonunda giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan ögelerin iklim kaidelerinden bağımsız olarak bakım ve tamirlerini ve gerekiyorsa yeni inşa faaliyetlerini rastgele bir hava şartına bağlı kalmadan yapma imkanı sağlıyor” diye konuştu.

Çatı üzerindeki kaplamanın Avrupa standartlarında izolasyon yalıtkanlığına sahip olduğunu da anlatan Karaçorlu, şöyle konuştu:

“Herhangi bir ısı geçirgenliği yok. Yapılan standartlar ve projelendirme NATO standartlarında. Türk loyduyla birlikte denetim edildi. Bu havuz öteki havuzlardan ayıran özelliklerden bir tanesi açık denizlerde havuzlama kapasitesine sahip.100 nat rüzgar suratı, yani yüksek bir rüzgar suratında bile stabilizesinde rastgele bir değişiklik yok. Tartı olarak Gölcük’teki donanmada kullanılacak. Uzunluğu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, azamî dalış derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 dakika üzere kısa bir müddette ulaşabiliyor. İçerisinde çok değerli elektronik otomasyon sistemleri var. Bunlardan bir kaçı gemi merkezleme sistemi, reflection sistemi, su altı görüntüleme sistemi. Bunların hepsi havuzlanan denizaltı ve gemi güvenliği için kıymetli olan sistemler. Bu yıl içerisinde teslim etmeyi hedefliyoruz. Mavi vatan amacına bizi bir adım daha yaklaşacağını hedefliyoruz.”

5 GÜN BOYUNCA İKMAL YAPILMAYA GEREK KALMIYOR

28 havuz çalışanı ve 14 denizaltı nöbetçi işçisini 5 gün boyunca ikmal yapmadan barındırabilecek olan havuz, birebir vakitte 4 adet dizel-jeneratör sayesinde limana bağlı kalmadan da rastgele bir yerde denizaltının bakım tamirat faaliyetlerini yürütebilecek.

Boş tartısı 4 bin ton olan ve 3 bin tonluk kaldırma kapasitesine sahip denizaltı havuzu, 105 metre uzunluğu, 25,1 metre genişliğe ve 19,95 metre yüksekliğe sahip.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.