Diyanet’ten yapay et ve GDO fetvası

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) düzenlediği Organik Tarım Çalıştayı devam ediyor.

Çalıştayın konuklarından Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Başkanlık Müşaviri Dr. Muhlis Akar iştirakçilere hitap etti.

Akar yapay et ve GDO’lu besinlerin dini açıdan durumuna ait değerlendirmelerde bulundu.

“Yapay et 3 sebepten helal ve tayyip değil”

İHA’nın haberine nazaran yapay ete 3 sebepten helal ve tayyib besin denemeyeceğini söyleyen Dr. Muhlis Akar, “Mesela yapay et tartışmaları oldu. Birinci evvel Başkanlığımıza, Din İşleri Yüksek Konseyimize bu çok soruldu.

Yapay et biliyorsunuz son vakitlerde tartışılan bir bahis. Biz bu mevzuyu değerlendirdik. 3 sebepten ötürü bunun şu an için dini açıdan sorunlu olduğunu söyledik.


“Canlı hayvandan alınan kesim leş hükmündedir”

Bir, canlı bir hayvandan alınan yani helal bir kaynaktan bir sığırdan yahut eti yenen bir hayvandan alınsa bile, ondan alınan bir modül Efendimiz. A.S.’ın hadisine nazaran ‘canlı bir hayvandan alınan bir modül meytedir, leş hükmündedir’. Haramdır. Alınamaz. Bu taraftan sorunlu. Helal değil.


“Besi yeri ortamı ve kaynağı”

İkinci olarak laboratuvarda besi yeri çok değerli. Siz helal kesim yaptınız, sonra da kök hücre aldınız diyelim. Besi yeri ortamı, onun besleneceği kaynağın da helal olması gerekiyor. Orada da sorun var.

“Allahü Teala’nın koyduğu nizama muhalif bir şey”

Üçüncüsü diyelim ki helal kesim yapıldı. Kök hücre alındı. Besi yeri ortamı da uygun ve helal bir kaynakla beslediniz. Yapay et diye garip bir şey ortaya çıkardınız.

Peki bu helal ve tayyib besin olur mu, yeniden olmaz. Neden derseniz, zira fıtrata karşıt bir eser ortaya koyuyorsunuz. Allahü Teala’nın koyduğu nizama ters bir şey yapıyorsunuz. Bunun kısa, orta ve uzun vadede insan sıhhati üzerinde nasıl bir tesir yapacağını bilemiyorsunuz.” diye konuştu.


“GDO’lu besinler için istişareler yaptık”

GDO’lu besinler içinde durumun birebir olduğuna değinerek şimdi bir ziyanı ortaya çıkmamışsa dinen bir şeye haram denemeyeceğini lakin helal ve tayyib besin da denemeyeceğini belirten Dr. Akar, “GDO’lu besinleri düşünecek olursak. Biz GDO’lu besinler helal midir haram mıdır bu mevzu bize çok sorulduğu vakit, alanın uzmanı akademisyenlerle vakit zaman bir ortaya geldik. Çalıştaylar istişareler yaptık. Orada GDO konusunda çok farklı değerlendirmeler gördük. Sonra da biz şöyle bir fetva çıkardık.


“Aktarılan gen haramsa o eser haramdır”

Bir kez aktarılan gen haramsa katiyetle o GDO’lu besin haramdır. Yani domuz geni olabilir. Öbür bir haram kaynak olabilir. Helal gen aktarılsa bile, helalle tayyibat farkına dikkat çekiyorum.

Üretilen bir besin kısa vadede insan sıhhatine bir ziyanı yoksa şimdi bir ziyanı ortaya çıkmamışsa dinen bir şeye haram da diyemezsiniz. Haram demek için elinizde bir nas olması lazım. Lakin tayyibat açısından bu sorunlu. Yani GDO’lu besinlere hiçbir vakit helal ve tayyib besin diyemeyiz” diye konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.