Devlet televizyonunda benzim çalma eğitimi: Balkon hortumuyla bile yapabilirsiniz

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı savaş nedeniyle dünya genelinde artan güç fiyatlarından en olumsuz etkilenen ülkelerden biri de komşu Yunanistan oldu. Ülkede daima artan akaryakıt fiyatlarına reaksiyon sürüyor. Ülkede bu tartışmalar devam ederken, devlet televizyonundan şaşırtan bir haber yayınlandı.

YAYINDAKİ TAMİRCİ UYGULAMALI GÖSTERDİ

Devlet televizyonu ERT, hayrete şayan bir yayın yaparak, diğerinin aracından akaryakıt çalma prosedürlerini uygulamalı olarak gösterdi. ERT’nin Syndeseis isimli sabah haber programının bir kısmı, araçlardan nasıl akaryakıt çekileceği sorununa ayrıldı. Kanalın muhabiri Costas Stamou “Çok karmaşık bir şey değil, özel bir boruya da gereksiniminiz yok, balkon hortumu bile işinizi görecektir” dedi.

İzleyicilere usulün gösterilmesinin akabinde, bir otomobil tamircisi, içindeki akaryakıtı çalmak için otomobilin yakıt deposunun nereden delinmesi gerektiğine dair bilgi verdi.

SOSYAL MEDYADA “SIRADA CÜZDAN ÇALMA EĞİTİMİMİ VAR?” TEPKİSİ

Devlet televizyonunda akaryakıt hırsızlığı yayını yapılması; şaşkınlık, reaksiyon ve esprilerle karşılandı.
Twitter’da bir kullanıcı “Beyler, aklınızı mı kaçırdınız? İnsanlara akaryakıt çalmakla ilgili ipuçları mı veriyorsunuz” derken, bir oburu “Benzini kolaylıkla çalmanın iki yolunu anlatan eğitimden sonra, ERT artık kilitlerin nasıl açılacağı ve cüzdanların nasıl çarpılacağı konusunda yeni eğitimler hazırlıyor” diye dalga geçti.

Perşembe gününe kadar ERT yayınıyla ilgili Yunan hiciv sitesi Luben’in mikslediği görüntü 170 binden fazla defa izlendi. Özgün kesiti de Twitter’da 32 bin 500 izleme aldı.

ENFLASYON SON 29 YILIN REKORUNU KIRDI

Son aylarda Yunanistan’da akaryakıt fiyatları istikrarlı formda tırmanırken, çarşamba günü prestijiyle kurşunsuz akaryakıtın litresi Atina’da 2.37 Euro’nun, Rodos ve komşu adalarda 2.50 Euro’nun üzerinde satılıyordu. Akaryakıt vergisinin düşürülmesi davetlerine kulak tıkayan Yunan hükümeti, bunun yerine daha az varlıklı otomobil ve motosiklet sahiplerine 30-50 Euro sübvansiyon vermeyi tercih etti.
Yunanistan’ın yıllık enflasyon oranı mayıs ayında son 29 yılın rekorunu kırarak yüzde 11.3’e çıktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.