Dalia Grinkeviciüte’den hayatta kalma uğraşının romanı: Halbuki Gökyüzü Süperdi

Litvanya’nın işgalinden sonra Sovyetler tarafından ailesiyle birlikte Sibirya’ya sürülen Dalia Grinkevičiūtė’nin kaleme aldığı anılarından kitaplaştırılan Meğer Gökyüzü Süperdi, sürgünde geçen bir çocukluğun sarsıcı öyküsünü okurlara birinci ağızdan sunuyor.

Devrin siyasi ve toplumsal atmosferine de ışık tutan Halbuki Gökyüzü Mükemmeldi, Sovyet baskısını anlamak isteyen herkesin okuması gereken fevkalâde bir edebi eser…

1941’de Litvanya’nın işgalinden sonra Dalia Grinkevičiūtė, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Sovyetler tarafından Sibirya’ya sürülür.

Bir sürgün

Gençliğini Altay Bölgesi’nde ve Kuzey Kutbu’nda sürgünde geçiren Dalia, yirmi bir yaşında sürgünden kaçmayı başarır. Litvanya’ya döndüğünde, sürgünle ilgili anılarını kâğıt modüllerine döker ve onları KGB’nin keşfedeceğinden korkarak bahçeye gömer.

Dalia Grinkevičiūtė, kısa bir müddet sonra KGB tarafından tutuklanarak tekrar hudut dışıedilir. Hür bırakıldıktan sonra anılar sırrını korur, lakin Dalia’nın vefatından dörtyıl sonra, 1991 yılında notlar mucizevi bir halde bulunur.

Anıları barındıran notlar

Anıları barındıran notlar,Litvanya tarihinin en değerli dokümanlarından biri haline gelir…Dalia’nın toprağa gömdüğü bu kıssa, muazzam bir lisan gücüyle sürgündeki on dört yaşındaki bir kızın yazgısını gösteriyor.

Yazıların dolaysızlığı, sadece katlandığı acıyadeğil, birebir vakitte onu ayakta tutan umuda da tanıklık ediyor.

Bağlantı için:

[email protected]

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.