CHP’li Ağbaba’dan ‘mülteci’ açıklaması: Mülteci düşmanı değiliz, mülteci yaratan siyasetlere karşıyız

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve İstanbul Milletvekili Enis Beberoğlu ile birlikte bugün Adıyaman’daki Dede Aziz’i (Apaziz) anma merasimine katıldı.

Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, “Dünya, kurulduğu günden bu yana güzellerle berbatların, zalimlerle mazlumların gayreti var. Dünya kurulduğundan beri, bu topraklara düşmanlık ekenlerle müsamaha ekenlerin uğraşı var. Dünyada ve bu topraklarda barış isteyenlerle savaş isteyenlerin çabası var. Bugün, Aziz Dedeler sayesinde hala kendi fikrimizi ve inancımızı var ediyoruz” diye konuştu.

“BU TOPRAKLARIN YETİŞTİRDİĞİ BEDELLER VAR”

Bugün, şayet beşerler inancından ve niyetinden vazgeçmiyorsa, şayet zalimlerin önünde diz çökmüyorsa bunu yüzyıllar evvel her türlü imkân sunulmasına karşın gücün, zenginliğin, zalimliğin önünde diz çökmeyen Hz. Hüseyin’den başlayan bir sürece borçluyuz” diyen Ağbaba, şunları söyledi:

O süreç, yıllardır devam ediyor. Kimi vakit Hallacı Mansur, kimi vakit yıllar evvel Sivas’ta kaybettiğimiz kardeşlerimiz, kimi vakit Başbağlar’da katledilen kardeşlerimiz, kimi vakit yakılan yıkılan insanlarımızla birlikte bu çaba devam ediyor. Zalimliğe, haksızlığa uğramış beşerler, hiçbir vakit ne bu topraklarda ne dünyanın öteki yerlerinde kesilseler de yakılsalar da kesmediler, kimseye de kem gözle bakmadılar.

– Bizim farklılıklarımız var. Her şeye karşın dostça, kardeşçe Alevi’siyle, Sünni’siyle, farklı inancıyla, farklı bakışıyla beşerlerle bir ortada, her şeye karşın bir ortada yaşıyorsak bunu birtakım kıymetlerimize borçluyuz. Burada doğan evliyalar, ulular, veliler ve inanç liderlerimiz, yalnızca doğdukları topraklarda müsamahayı yaymadılar.

– Avrupa’ya, Balkanlar’a, dünyaya bakın; bu topraklardan çıkan beşerler, kendi inançlarını, hoşgörülerini, kardeşliklerini dünyaya yaymaya çalıştılar. O nedenle bu topraklar, kıymetli ve değerli topraklar. Hiç kimse, dışardan rehber ya da simge aramaya kalkmasın. Bu toprakların kendi yetiştirmiş olduğu öz pahalar var.

“BİZ, MÜLTECİ DÜŞMANI DEĞİLİZ, MÜLTECİ YARATAN SİYASETLERE KARŞIYIZ”

Anadolu’da değerli insanların yetiştiğini lisana getiren Ağbaba, “O direnç, o inanç olmasaydı, idam sehpasına giderken ‘Yaşasın hakların kardeşliği, yaşasın tam bağımsız Türkiye’ diyen Deniz Gezmişler olmazdı. O inanç olmasaydı, Türkiye bugün bulunduğu durumda olmazdı. Müslüman ülkelere baktığımızda, bizim ülkemizin, bizim ülkemizi kuranların pahasını anlamamız lazım. Türkiye, öteki Müslüman ülkeler üzere değilse; aşiret hengameleri, kan, gözyaşı, mezhep savaşları yoksa onu laik demokratik Cumhuriyet’imize borçluyuz” dedi. “Biz mülteci düşmanı değiliz” diyen Ağbaba, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Mülteci yaratan siyasetlere karşı olduğumuzu tabir etmek istiyoruz. Maalesef hem içimizde hem dışımızda makus idare, Türkiye’nin büyük bir sorunu haline geldi. Bugün Türkiye Afganistan, Pakistan, Suriye, İran, Irak üzere değilse, beşerler mezheplerinden ötürü birbirini katletmiyorsa, ciğerini söküp yemiyorsa, Libya’daki üzere aşiretler birbirini kesip öldürmüyorsa bunu Cumhuriyet’imize; ancak en çok, bu topraklara gelmiş geçmiş en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.

Veli Ağbaba, Türkiye’de helalleşmenin hâkim olmasını temenni ettiklerini belirterek, “Geçmişte acılarımız ve yaşanmışlıklarımız var. Bunları kaşımak, tekrar gündeme getirmek acılarımızı dindirmez. Geçmişte yapılan haksızlıkları gidermenin tek yolu, toplum olarak helalleşmeden geçiyor. Genel Liderimiz, bu helalleşmeyi başlattı. Bu helalleşmenin Türkiye’de hâkim olmasını diliyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.