CHP’den enflasyon eleştirisi: Bu işi beceremediniz

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayılarını eleştirerek, “Bu işi beceremediniz elinize yüzünüze bulaştırdınız. TÜİK ile ENAG ortasında neredeyse 2 kat fark var. İşte bu ortadaki fark TÜİK üzerinden yenen kul hakkıdır” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde gündeme ait açıklamalarda bulundu.

“2 KAT FARK”

TÜİK’in açıkladığı enflasyon bilgilerini eleştiren Öztrak, “TÜİK hükümetin talimatıyla bilgileri düşük göstermek için elinden geleni yapıyor. Bağımsız iktisatçıların kurduğu ENAG gerçek enflasyon oranının TÜİK’in açıkladığının en az 2 katı diyor. Hükümet ise bu iktisatçıları mahkemeye vermeye kalkıyor. TÜİK’in ağır makyajlı sayılarıyla Tüketici Enflasyonu %79, Üretici Enflasyonu’da %138. ENAG’a nazaran ise 12 aylık enflasyon %176” dedi.

“TÜİK ÜZERİNDEN KUL HAKKI YENİYOR”

Asgari fiyata yapılan orta artırım hakkında da kıymetlendirme yapan Öztrak, “Bu işi beceremediniz elinize yüzünüze bulaştırdınız. TÜİK’in bilgileri makyajlı, minimum fiyata yüzde 29,3 artırım yapıldı. Birinci 6 aydaki enflasyonun 13 puan altında. Artırımlı minimum fiyat şu haliyle açlık hududunun altında TÜİK’in makyajlı sayılarıyla milyonlarca kişinin kul hakkı yeniyor. TÜİK ile ENAG ortasında nerdeyse 2 kat fark var. İşte bu ortadaki fark TÜİK üzerinden yenen kul hakkıdır” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.