Çavuşoğlu: Tahıl muahedesinin müzakere tabanı hazırlamasını umuyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4’üncü ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog İştiraki Üçlü Toplantısı’nın açılış konuşmasında, Ukrayna tahılının sevkiyatı için imzalanan muahedenin bir müzakere yeri hazırlamasını ümit ettiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kamboçya’nın başşehri Punom Pen’de 4’üncü ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog İştiraki Üçlü Toplantısı’na katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Çavuşoğlu, Kamboçya ziyareti öncesi Özbekistan’ın başşehri Taşkent’te Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Dışişleri, Ticaret ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katıldığını hatırlatarak, “Geçtiğimiz ay da Kazakistan ve Azerbaycan ile Bakü’de toplantı gerçekleştirdik. Orta Asya’daki kardeşlerimizle ulaştırma ve güç bağlarımızı arttırıyoruz. Daima birlikte sürdürülebilir bir ulaştırma koridoru oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye ile ASEAN iştirakinin tıpkı vakitte yeni global jeopolitik pürüzlerle uğraş edebilmek için son derece büyük değer taşıdığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler ile ağır diplomatik uğraşlarımızla Ukrayna tahılının inançlı bir biçimde nakliyesinin sağlanması için bir mutabakata vardık. Birleşmiş Milletler, bu mutabakatın global manada besin piyasalarında itimat artırıcı bir tesiri olacağına inanıyor. Tıpkı vakitte bu mutabakatın bir müzakere yerini de hazırlamasını ümit ediyoruz. Hedefimiz tabiki Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek” sözlerini kullandı.

Türkiye – ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı’nın kuruluşunun 5’inci yıl dönümü olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Yeni Asya stratejimiz ile birlikte biz birebir vakitte ASEAN’la angajmanımızı artırmaya çalışıyoruz. ASEAN’nın sahiden hükümetimiz tarafından desteklendiğini söz etmek istiyorum. Tüm Türk paydaşlar bu stratejiyi desteklemeye devam ediyor. Ben aslında bu basamakta işbirliğimizi bir sonraki paydaşlık düzeyine getirmeye artık yaklaştığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.