BUPAR, Sedat Peker’in savları ve sanatkarlara baskıyı yurttaşa sordu

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, organize hata örgütü önderi Sedat Peker’in yolsuzluk savlarını ve sanatkarların tutuklanmalarını yurttaşa sordu.

27-28 Ağustos ortasında İstanbul, Ankara, Kocaeli, Aydın, Konya, Kayseri, Malatya ve Edirne’de 1500 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete katılanlara birinci olarak “Sanatçı, oyuncu, müellif ve aydınlara karşı iktidar temsilcileri yahut onlara yakın siyasetçilerin sert telaffuzlarını duyduğunuz mu?” sorusu soruldu. Yurttaşların yüzde 72’si bahse hâkim olduğunu lisana getirdi. “İktidarın bu telaffuzlarını destekliyor musunuz?” sorusuna da iştirakçilerin yüzde 60.2’si “Hayır” cevabını verirken 39.8’i “Evet” dedi.

“Sedat Peker’in argümanlarına inanıyor musunuz?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 58.9’u “Evet”, yüzde 26.4’ü “Hayır”, 14.7’si de karşılık vermekten kaçındı. “Sedat Peker’in tezleriyle ilgili savcıların harekete geçmemesinin sebebi sizce iktidar korkusu mu?” sorusuna da yurttaşların yüzde 57.6’sı “Evet” cevabını verirken yüzde 26.1’i “Hayır” dedi, yüzde 16.3’ü de soruya karşılık vermek istemedi. “Sedat Peker’in deşifre ettiği isimleri AKP iktidarı mı koruyor?” sorusuna yüzde 57.2’lik bir kesim “Evet” derken, yüzde 27.5’i “Hayır” karşılığını verdi. Karşılık vermek istemeyenlerin oranı yüzde 15.3 oldu.

Yurttaşların yüzde 61.5’i “Türkiye’de herkes düşündüğünü söylemekte özgür müdür?” sorusuna “Hayır” karşılığı verirken, “Evet” oranı yüzde 26.8, yanıt vermek istemeyenlerin oranı da yüzde 11.7 oldu. “Cumhur İttifakı’nın toplumu kutuplaştırıcı telaffuzlarda bulunması ekonomik krizin üzerini örtebilir mi?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 53.1’i “Hayır” derken, yüzde 31.6’sı “Evet” cevabını verdi. Yüzde 15.3 oranlık kesim soruya cevap vermedi. “Ülke uygun yönetiliyor mu?” sorusuna da yüzde 55.2’lik bir kesim “Hayır” karşılığı verirken, “Evet” diyenlerin oranı yüzde 31.1’de kaldı.

‘ERDOĞAN KAZANIR’ YÜZDE 37

Ankette 2023 seçimlerine dönük sorular da sorulurken “İlk seçimde iktidar değişimi olsa ülke için daha âlâ olur mu?” sorusuna “Evet daha düzgün olur” diyenlerin oranı yüzde 38.3’te kaldı. Yüzde 21.4’lük bir kesim “Değişen bir şey olmaz” derken, “Hayır ziyanı olur” diyenlerin oranı 21.5 oldu. Son olarak “2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan tekrar kazanabilir mi?” sorusuna karşılık verenlerin yüzde 37.2’si “Evet” derken, yüzde 47.8’lik kesim “Hayır” dedi.

AKALTUN: YÜZDE 75’İ İNANIYOR

Anket sonucunu yorumlayan BUPAR Araştırma Lideri Erdal Akaltun, “Bugün ana medyanın inandırıcılığını kaybetmesinden ötürü iktidarı destekleyenler bile muhalif medyayı takip ederek ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Yüzde 40 büyük oran olmasına karşın, yüzde 60 kendi medyasını dinleyenler bile başka tarafa kulak vermeye başladığı, bir sürecin başladığı konusunda değerli. Yurttaşların kendi medyasına inanmadığını gösterir bu” dedi. Akaltun, karşılık vermek istemeyenlerin de yaratılan dehşet ortamından ötürü çekincede kaldığını belirterek “Toplumun yüzde 75’i Sedat Peker’in tezlerine inanıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.